17 °C

Boeing 747 - 8 Intercontinental görücüye çıktı

Yeni model Boeing 747 - 8 Intercontinental daha az yakıt tüketimiyle öne çıkıyor.

Boeing 747 - 8 Intercontinental görücüye çıktı

İSTANBUL - Boeing'in, geniş gövdeli uçak segmentinde havayolu şirketlerine "en düşük" işletme maliyetini sunacak, gelişmiş çevre performansına sahip yeni modeli 747-8 Intercontinental'i havacılık dünyasının beğenisine sunduğu bildirildi.

Boeing'den yapılan yazılı açıklamada, yeni uçağın, Boeing'in Everett–Washington'daki tesislerinde düzenlenen prömiyerine, aralarında havayolu şirketlerinin temsilcileri, devlet yetkilileri, Boeing'in iş ortakları, tedarikçileri ve çalışanlarından oluşan çok sayıda davetlinin katıldığı belirtildi.

Yeni Boeing 747 - 8 daha geniş

Açıklamada, Boeing 747-8 Intercontinental'in, önceki versiyonu 747-400 modeline oranla yüzde 12 daha düşük bir değerle geniş yolcu uçakları arasında en düşük koltuk/mil maliyeti sunacağı, yolcu başına yüzde 16 daha az yakıt tüketip yüzde 16 daha düşük karbon salınımına sebep olurken, yüzde 30 daha sessiz uçacağı bildirildi.

Lufthansa ile birlikte aralarında Kore Havayolları'nın da bulunduğu 8 havayolu şirketinin, bugüne kadar toplam 33 Boeing 747-8 Intercontinental sipariş ettiği bildirilen açıklamada, ilk uçağın bu yılın son çeyreğinde teslim edilmesinin planlandığı kaydedildi.

Boeing Ticari Uçaklar Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jim Albaugh, törende yaptığı konuşmada, yeni 747'nin, sahip olduğu teknolojik yeniliklerle havayolu şirketleri için son derece verimli bir uçak olacağını belirterek, "747-8 Intercontinental, 787 Dreamliner için geliştirilen yenilikçi teknolojilerin birçoğunu bünyesinde barındırıyor. Uçağın düşük işletme maliyetiyle müşterilerimize değer katacağına, göz alıcı özelliklere sahip kabiniyle de yolculara eşsiz bir konfor sunacağına inanıyoruz" ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap