20 °C

Borcu olan çiftçiye iyi haber

Bakan Yıldız, tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarını yeniden yapılandıran çiftçilerden alınan avukatlık ücretlerinin ana para üzerinden alınması için çalışma yaptıklarını söyledi.

Borcu olan çiftçiye iyi haber

NİĞDE - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Çiftçinin tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borcu olduğunu, bu sıkıntıyı çözmek için çalıştıklarını söyledi.

Yıldız, Türkiye'nin önemli patates üretim merkezlerinden Niğde'nin Edikli ilçesinde halka hitap etti.

Tarımsal sulamadan kaynaklanan elektrik borçlarını yeniden yapılandıran çiftçilerden alınan avukatlık ücretlerinin ana para üzerinden alınması için çalışma yaptıklarını belirten Yıldız, şunları söyledi:

''Tarımsal sulamadan kaynaklanan borç, 400 milyon liraya ulaşmıştı. 46 sulama birliği ve kooperatif ile görüştük. Bize, faizleri silmemiz durumunda borcun ana parasını ödeyeceklerini söylediler. Faizleri sildik, borçlar 170 milyon lira civarına geriledi. Sırtında yumurta küfesi olmayan bazı arkadaşlarımız, bazı parti liderleri, borçların ana paralarını da affedeceklerini söylüyorlar. Kimin parasını kime bağışlıyorsun?''

Direk tipi trafolar için ücret alınmayacak

Tarımsal sulama nedeniyle elektrik kullanan çiftçilerin trafo hizmeti adı altında mühendislik ücreti ödediklerini ifade eden Yıldız, bundan sonra direk tipi trafolar için çiftçiden herhangi bir ücret alınmayacağını, manevra yapan trafolardan makul seviyede ücret alınacağını açıkladı.

Faizleri silinen elektrik borçlarının ana paralarının da 5 yıla kadar taksitlendirilebildiğini hatırlatan Yıldız, borçların ana paralarının silenmeyeceğini bildirdi. Borçlarını yapılandırmak isteyen çiftçilerin yüksek avukatlık ücretleri nedeniyle de sıkıntı yaşadıklarını kaydeden Yıldız, şöyle devam etti:

''Çiftçimiz, borcunu yapılandıracağı zaman ana para üzerinden değil, faiz eklenmiş borç üzerinden avukatlık ücreti ödüyordu. Meram Dağıtım Şirketi, avukatlık ücretini ana para üzerinden alıyor. TEDAŞ Genel Müdürü'ne talimat verdim. Avukatlarla görüşecek. Avukatlık ücretinin ana para üzerinden alınması için çalışma yapıyoruz.

Çiftçimiz borcunu yeniden yapılandırmalı ki bu işten hepimiz kazançlı çıkalım, kimse kaybetmesin. Ayrıca, bakım ve onarım için kaldırılan trafolar da yeniden konuluyor. Ancak, bunun için çiftçimizin borcunu yapılandırması gerekiyor. Hükümetimiz, üzerine düşeni yaptı, şimdi sıra çiftçimiz de. Borcunu ödeyen çiftçimizin haklarını da korumamız lazım.''

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap