13 °C

Boyner, YKM'yi satın aldı

YKM'nin yüzde 63'ünü satın alan Boyner, YKM ve YKM Pazarlama hisseleri için 190 milyon lira ödeyecek.

Boyner, YKM'yi satın aldı

İSTANBUL - Boyner, YKM'yi 190 milyon liraya satın aldı.

Boyner Holding Yönetim Kurulu Başkanı Cem Boyner,  60 yıllık geçmişiyle sektörünün en köklü kuruluşlarından YKM Giyim ve İhtiyaç Maddeleri Ticaret ve Sanayi A.Ş'nin yüzde 63 oranındaki çoğunluk hissesini satın almak için anlaştığını açıkladı.

Boyner, satış işleminin Rekabet Kurumu'nun onayının ve sözleşmede yer alan ön şartların yerine getirilmesinin ardından tamamlanacağını söyledi.

YKM'nin alımında finansmanın şirket öz kaynağı ve uzun vadeli banka kredisiyle sağlanacağını söyleyen Boyner, YKM'yi 190 milyon TL'lik bir yatırımla aldıklarını ifade etti.

YKM mağazaları ile birlikte büyümenin hedeflerine ulaşmak için yürüyecekleri yolu daha da kısaltacak gibi göründüğünü dile getiren Cem Boyner, "YKM ile Boyner Büyük Mağazacılık'ın ciddi anlamda birbirlerini tamamladığını düşünüyoruz. Onların oldukları yerlerdeki konumları bizim yıllardır bakıp 'ah keşke' dediğimiz konumlardı. YKM ile Boyner cennetteki bir evlilik gibi mükemmel bir resim çıkarıyor" diye konuştu.

Net satış alanımız yüzde 70 büyüyecek

Boyner Büyük Mağazacılık Üst Yöneticisi (CEO) Aslı Karadeniz de, perakende sektöründeki en büyük satın alma işlemlerinden birine imza attıklarını kaydederek, "Boyner Büyük Mağazacılık uzun zamandır bir yandan organik büyümesini başarıyla sürdürürken, bir yandan da satın alma yoluyla büyüme stratejisine hız kazandırmayı hedefliyordu. Hem şirketimiz hem de sektörümüz açısından büyük bir adım olan bu anlaşma ile konsolide net satışlarımızın ve net satış alanımızın yüzde 70 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz" görüşlerini aktardı.

Karadeniz, sektörde bugüne kadar farklı bölgelerde, farklı müşteri gruplarına hizmet veren bu iki büyük markanın güçlerini birleştirmesiyle, çalışanları ve hissedarları için çok daha büyük değerler yaratabileceklerini belirterek, her iki markanın güçlü yanlarının birleşeceğini ve hızla büyüyeceğini kaydetti.

Boyner Büyük Mağazacılık'ın satın alama işlemiyle mağaza sayısını ikiye katlarken, Türkiye'nin 20 iline daha ulaşarak toplam 47 ilde hizmet vereceklerini dile getiren Karadeniz, "İki dev markanın 2011 yılı sonu toplam konsolide cirosu 1 milyar TL'yi aşıyor. Boyner'in 3 bin, YKM'nin 2 bin kadar çalışanı var. Toplamda ise 5 bin kadar çalışan sayısı olacak. YKM'nin 65, Boyner Büyük Mağazacılık'ın 68 mağazası bulunuyor. Boyner Büyük Mağazacılık, 2011 yılında 132 bin metrekare net satış alanı ve 660 milyon TL ciroya ulaştı. YKM ise 116 bin metrekare net satış alanı ve 455 milyon TL ciroya sahip" diye konuştu..

Boyner hisseleri yüzde 7 prim yaptı

Bu arada satın alma haberinin ardından Boyner Büyük Mağazacılık hisselerinde alımlar arttı. Bugün, İMKB'de şirketin talebi üzerine geçici olarak kapatılan Boyner'in işlem sırası yeniden açıldı. Şirket hisselerinde hızlı bir yükseliş görüldü. Dünkü kapanışta 3,02 olan Boyner hisseleri kapanışa göre yüzde 7,28 oranında artarak 3,10 liradan kapandı.

(AA)

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.