8 °C

Bu hafta dev projeler haftası olacak

Bu hafta dev projeler haftası olacak

ANKARA - Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, 2013 yılının dev projeler yılı olarak tarihe geçeceğini belirterek. "Bu hafta Cumhuriyet tarihinin en önemli projeleri arasında yer alan 3. boğaz köprüsünün yanı sıra, 30 milyon kapasitesi ile Avrupa'nın en büyük havalimanlarından biri olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın temelini atacağız. Bu hafta dev projeler haftası olacak" dedi.

Bakan Yıldırım, Bakanlık olarak 2013 yılına hızlı bir giriş yaptıklarını söyledi. Birçok büyük projenin hizmete gireceği, yeni dev yatırımların başlayacağı yıl olması nedeniyle 2013 yılına ayrı bir önem verdiklerini belirten Yıldırım, "2013 yılı ulaştırma yatırımları bakımından tarihe geçecek bir sene olacak. Sadece Türkiye'nin değil dünyanın merakla beklediği Marmaray Projesi'ni bu yıl hizmete alıyoruz. Ayrıca İstanbul ile Ankara'yı birbirine komşu yapacak Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattını da bu yıl Marmaray ile aynı günde yani Cumhuriyetimizin 90'ıncı kuruluş yıldönümünde açacağız" dedi.
Ankaralıların da uzun süredir beklediği Ankara metrolarından 2 yeni hattın açılışını da bu yıl sonunda yapacaklarının altını çizen Yıldırım, "Şırnak ilimizin de havalimanı özlemini bu yıl içerisinde gidereceğiz. Şırnak Havalimanı'na bu yıl içerisinde seferleri başlatacağız" diye konuştu.

"3. köprünün temelini Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Erdoğan atacak"

Bu hafta Cumhuriyet tarihinin en önemli projeleri arasında yer alan 3. boğaz köprüsünün yanı sıra 30 milyon kapasitesi ile Avrupa'nın en büyük havalimanlarından biri olacak Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın temelini atacaklarını belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

"İstanbul'un şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak ve İstanbul Boğazı'nın 3. gerdanlığı olacak 3. köprünün temeli, İstanbul'un fethinin 560. Yıldönümünde, 29 Mayıs'ta Cumhurbaşkanımız Sayın Abdullah Gül ile Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın teşrifleri ile Garipçe'de atılacak. 30 milyon kapasitesi ile Avrupa'nın en büyük havalimanlarından biri olacak ve Mersin, Adana, Osmaniye başta olmak üzere bölge şehirlere hizmet verecek Çukurova Bölgesel Havalimanı'nın temelini de 28 Mayıs'ta atıyoruz. Bu hafta dev projeler haftası olacak."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap