22 °C

Bu pazar Hindistan'a geri dönüyor

Airbus tarafından 2008 yılında Hintli bir havayolu şirketi için yapılan daha sonra da Tunus'a satılan uçak 4 ay önce devlet filosuna katıldı. Kırmızı-beyaz renklere boyanan uçak Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Hindistan gezisinde kullanılacak.

Bu pazar Hindistan'a geri dönüyor

Geçen yıl sonunda devlet uçak filosuna katılan 'TC-CAN' isimli Airbus A340-500 tipi dört motorlu uçak dün İstanbul Atatürk Havalimanı'nda ilk test uçuşunu yaptı.

Türk Hava Yolları Teknik Bakım Hangarı'nda, A330 tipi TC-TUR ile aynı renklere boyanan uçak, 17 bin 700 kilometre menzilli.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 30 Nisan'da Hindistan'a bu uçakla gidecek. Ayrıca 14-15 Mayıs'ta Çin'e, 16-17 Mayıs'ta ABD'ye de TC-CAN ile uçulması planlanıyor.

77,8 milyon dolara satın alındı

Satın alım işlemi THY tarafından 77,8 milyon dolara yapılan uçak, Airbus tarafından 2008 yılında Hintli Kingfisher Havayolları için üretilmiş daha sonra Tunus hükümeti tarafından satın alınmıştı.

56 koltuk kapasiteli uçağın kabini 6 bölümden oluşuyor. İlk bölüm, toplantı salonu veya çalışma ofisi olarak kullanılıyor. Hemen arkasında ikramın yapıldığı bir sosyal alan yer alıyor. Kabinde ayrıca bir yatak odası da var. İki ayrı salonun hemen arkasında biri 26, diğeri de 25 koltuklu iki ayrı kabin bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap