13 °C

”Bu yıl bütünleşme sürecini tamamlayacağız”

ANAVATAN Genel Başkanı Salih Uzun, partisinin Demokrat Parti ile birleşmesi konusunda açıklamalarda bulundu

”Bu yıl bütünleşme sürecini tamamlayacağız”

 

ANKARA - Anavatan Partisi (ANAVATAN) Genel Başkanı Salih Uzun, partisinin Demokrat Parti (DP) ile birleşmesi konusunda, ''Bu yılın son gününe kadar bütünleşme sürecini tamamlayabileceğimizi öngörüp, bu niyetle yola çıkıyoruz'' dedi.

Uzun ve DP Genel Başkanı Cindoruk, Celal Bayar Köşkü'nde gerçekleşen görüşmenin ardından gazetecilere yaptıkları açıklamada, iki parti arasındaki birleşmenin Türkiye'nin geleceğinin inşa edilmesi açısından önemli olduğunu vurguladılar.

Salih Uzun, bütünleşme sürecinin her iki tarafta çok yapıcı bir şekilde ele alındığını ifade ederek, ''Bu yılın son gününe kadar bütünleşme sürecini tamamlayabileceğimizi öngörüp, bu niyetle yola çıkıyoruz'' dedi.

Cindoruk da, siyasi geleneklerden en eskilerinin ve en başarılı olanların birleştirilmeye çalışıldığını vurgulayarak, ''Partiler arasında anlaşmayı, uzlaşmayı, bütünleşmeyi önleyecek hiçbir pürüz kalmamıştır'' diye konuştu.

Görüşmeye katılan bağımsız Rize Milletvekile Mesut Yılmaz ise ''ilk defa iki parti arasındaki bütünleşme çalışmalarının belli bir mekanizmaya kavuştuğunu'' söyledi.

"Her şeyin sırası var"

Konuşmaların ardından, Uzun, Cindoruk ve Yılmaz gazetecilerin sorularını yanıtladılar.

Bir gazetecinin, "Mecliste söz kestiğiniz milletvekilleri var mı, grup kurma heyecanı var mı?" sorusuna Cindoruk, "Sırası var, her şeyin sırası. 'Bir takım formaliteler var' dedim. Formaliteleri aşacağız. Ondan sonra her şeyin sırası gelecek. Çok büyük bir siyasi organizasyon hazırlığı içindeyiz" yanıtını verdi.

"Sayın Yılmaz, partiye dahil olacak mı?" sorusu üzerine Yılmaz'ın, "Sayın Cindoruk söyledi, her şeyin sırası var" yanıtı, gülüşmelere neden oldu.

Mesut Yılmaz'ın, yeni partinin genel başkanı olacağı yönünde öngörüler yapıldığının anımsatılması üzerine Yılmaz, "Benim böyle bir hedefimin, böyle bir arzumun olmadığını daha önce söyledim. Burada bir defa daha tekrarlıyorum. Ama son defa tekrarlıyorum" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "Çatı DP, yuva ANAVATAN mı olacak" sorusu üzerine Cindoruk, "Sloganlara açığız" dedi.

Daha sonra, Cindoruk, Yılmaz ve Uzun köşkün giriş kapısı önünde tokalaşarak anı fotoğrafı çektirdiler

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.