Bursa'da GDO operasyonu

Ukrayna'dan gelen 2 gemiye yapılan operasyonda 6 bin 600 ton GDO'lu mısır ele geçirildi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Ukrayna'dan Türkiye'ye gelen "Osama" ve "Volgabolt" isimli gemilere gümrük ekiplerince düzenlenen operasyonda 6 bin 600 ton GDO'lu mısır ele geçirildi.

Gümrük Müsteşarlığından alınan bilgiye göre, bir süredir istihbarat çalışması yürüten Bursa Kaçakçılık İstihbarat ve Narkotik Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ekipleri, Ukrayna'dan Türkiye'ye gelen "Osama" ve "Volgabolt242" isimli gemilerde bulunan mısırların GDO'lu olduğu bilgisine ulaştı.

Gemilerin Bandırma Limanına yanaşacağı ve buradan ithalat işlemlerinin yapılacağının belirlenmesi üzerine ekipler operasyonu başlattı. Gemileri takibe alan ekipler, limana yanaşan 'Osama" ve "Volgabolt242" adlı gemilere baskın yaptı.

Ekipler, gemiden aldıkları numune mısırları GDO analizi için TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'ne gönderdi.

TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi'nden gelen raporda söz konusu mısırların "genetik modifiye" (genetiği değiştirilmiş) olduğunun belirtilmesi üzerine gemilerde bulunan toplam 6 bin 600 ton mısıra el konuldu.

Mısırların, 1'i Bursa diğeri Balıkesir'de yerleşik 2 firma tarafından ithal edilmek istendiği belirlendi. Operasyonu genişleten yetkililer, mısırların ithalatı için alınması gereken kontrol belgesinde "GDO yoktur" şeklinde rapor veren Balıkesir Tarım Müdürlüğünde görevli 2 kişi ile ithalatçı firmaların yöneticilerinin de aralarında bulunduğu toplam 14 kişi hakkında soruşturma başlattı.

Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü yetkilileri, vatandaşlarında "ALO 136 Gümrük Muhafaza İhbar Hattı"nı arayarak her türlü kaçakçılık olaylarına ilişkin bildirimde bulunabileceklerini bildirdiler.

Bu konularda ilginizi çekebilir