ByLock'un maliyeti 1 milyon lira

TÜBİTAK başkanı Ergin ByLock'un maliyetinin 1 milyon lira olduğunu tahmin ettiklerini söyledi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergi̇n, FETÖ üyelerinin, haberleşmek için geliştirdiği ve kullandığı şifreli mesajlaşma programı "ByLock"a dair açıklamalarda bulundu.

ByLock'un TÜBİTAK ürünü olmadığının altını çizen Ergin, bunun FETÖ ile mücadele sırasında açığa alınan ya da işine son verilen kişilerin katkısı bulunan bir yazılım olduğunu söyledi. ByLock yazılımının, 2013 yılı itibarıyla herkese açık bir uygulama olduğunu da hatırlatan Ergin, programın FETÖ üyelerince 2014 yılı sonu, 2015 yılı başında modifiye edilerek sadece örgüt tarafından kullanılabilir bir hale getirildiğini tespit ettiklerini söyledi.

Şifreli mesajlaşma programı ByLock'un muhtemel maliyetine ilişkin açıklamalarda da bulunan Ergin, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Dünya rayiçlerini söylüyorum, bu gibi işlerde görevlendirilecek kişilerin aylık maliyetleri, cebine giren paradan bahsetmiyorum, 20 bin lira civarındadır. Dolayısıyla 5 kişi çalıştırsanız, her ay 100 bindir. Böyle bir yazılımı da 10 ayda geliştirseniz yaklaşık 1 milyon lira gibi bir maliyet çıkar. TÜBİTAK, kaynakları ByLock konusunda kullanılmış mıdır? Hayır, biz bu adamları kenara ayırdık, işten attık, maaşlarını kestik. Burada himmet mekanizmasının kaynak olarak kullanıldığını düşünüyoruz."

ByLock

FETÖ'nün darbe girişimi soruşturması kapsamında hazırlanan iddianamelerde, örgüt üyelerinin özellikle 17-25 Aralık'tan sonra devletin kendilerini takip etmesini engellemek amacıyla 215 bin FETÖ üyesinin ByLock adlı program aracılığıyla haberleştikleri bildiriliyor.

Bu konularda ilginizi çekebilir