4 °C

Canik, ABD'de yılın silahı seçildi

Ürettikleri silahların yüzde 80'ini dış pazara sattıklarını belirten Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Aral, en büyük alıcılarının da ABD olduğunu ve Canik'in ülkede yılın silahı seçildiğini söyledi.

Canik, ABD'de yılın silahı seçildi

Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hayrullah Zafer Aral, ABD'ye silah ihraç eden firmalar arasında dünyada 8. sırada olduklarını ifade ederek, Samsun Yurt Savunma Sanayi olarak Türkiye'nin silah ihracatının yüzde 72'sini gerçekleştirdiklerine dikkati çekti.

Ürettikleri silahların yüzde 80'ini dış pazara sattıklarını, en büyük alıcılarının da ABD olduğunu belirten Aral, Türkiye'de emniyet teşkilatında ise 100 bine yakın silahlarının bulunduğunu dile getirdi.

Aral, ABD'nin yanı sıra Almanya, Fransa, İtalya, Güney Afrika, Endonezya, Malezya, Uruguay, Paraguay gibi 27 ülkeye de ihracatları olduğunu belirtti.

"ABD'de ilk 10 marka arasındayız"

Dünya silah ticaretinin yüzde 50'sinin ABD'de olduğuna işaret eden Aral, "Amerika Birleşik Devletleri'nin içinde tüketimde bir yeriniz varsa dünyada bir yeriniz olabiliyor. Bugün Amerika'da ilk 10 marka içindeyiz. Canik markası Amerika'da tabanca sektöründe ilk 10 marka içine girmiş durumda. ABD'de Canik TP9 SFX modelli tabancamız geçtiğimiz haziran ayında 'yılın silahı' seçildi. Bu ülkede 1 milyonun üzerinde silahımız var." dedi.

Danimarka da 'Canik'i inceliyor

Aral, Danimarka hükümetinin polis teşkilatı ve silahlı kuvvetlerde son 20 yıldır kullanılan silahları değiştirme yönünde karar aldığını, bunun için 2 yıldır çalışma yürütüldüğünü ifade etti.

Danimarka'nın 5 marka üzerinde inceleme yaptığını, bunlardan birinin de "Canik" olduğunu aktaran Aral, "Ağustos ayında dünyaya anons ettiler, finans, performans, kalite bütün kriterleri koymuşlar. Beş firma açıklandı. Danimarka hükümeti, ağustos ayında açıkladı, bize de tebliğ ettiler. Bu beş markadan biri, Danimarka ordusunun, polisinin silahlarını donatacak, biri de Canik. Diğerleri kim derseniz, Baretta, Glock, Smith Wesson, SIG Sauer. Biz dünyada bu konumdayız. Dünya devlerinin arasına girdik, marka olduk. Dünyada tabancada bilinirliğimiz çok yüksek" diye açıklamada bulundu.

"Daha ağır uzun namlulu silahlar için hazırlanıyoruz"

Türkiye'de sivil ve kolluk kuvvetlerinin tamamının yıllık silah talebinin 60-70 bin adet olduğunu, bu rakamların yerli üretimin gelişmesi için yeterli rakamlar olmadığını ifade eden Aral, silah üretiminde ayakta kalabilmek için dünyada yer edinilmesi gerektiğini vurgulayarak şunları kaydetti:

"Sadece Türkiye'de silah üretip, emniyete, kolluk kuvvetlerine, hepsine tek başınıza siz silah verseniz bile bununla yaşamanız mümkün değil. Dolayısıyla dünyada marka olup yer edinmeniz lazım. Biz bunu başardık Allah'a şükür. Elbette yerlinin önünü açtığınızda gelişme artar. Silahta geldiğimiz nokta bizim için yeterli değil. Şu anda Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile görüşmeler var yeni tip silahlar için. Daha ağır uzun namlulu silahlar için. Biz buna 2012 senesinden bu yana hazırlanıyoruz."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.