12 °C

Çavuşoğlu'ndan telefon diplomasisi

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Estonya ve Senegal'den mevkidaşlarının yanı sıra uluslararası kuruluş temsilcileriyle telefonla görüştü

Çavuşoğlu'ndan telefon diplomasisi

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Estonya ve Senegal'den mevkidaşlarının yanı sıra Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Elmar Brok ile ayrı ayrı telefon görüşmelerinde bulundu. 

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Çavuşoğlu, görüşmeleri mevkidaşlarının talepleri üzerine gerçekleştirdi. 

Çavuşoğlu'nun Estonya Dışişleri Bakanı Marina Kaljurand ile görüşmesinde, gelecek döneme ilişkin ziyaret takvimi, Türkiye-Avrupa Konseyi ve Türkiye-Avrupa Birliği ilişkileri ele alınırken, Senegal Dışişleri Bakanı Mankeur Ndiaye ile ikili ilişkiler hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

Avrupa'nın darbe sonrası tavrı 

Avrupa Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Brok ile yaptığı görüşmede ise karşı tarafa hain darbe girişimi ve sonrasında alınan tedbirler ile Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) yapılanması hakkında bilgi veren Çavuşoğlu, bu süreçte Avrupa tarafından Türkiye'ye yöneltilen haksız eleştirilerden duyulan rahatsızlığı dile getirerek, özellikle Avrupa basınında yer alan yanlı haberlerin gerçekleri yansıtmadığını kaydetti. Görüşmede gelecek döneme ilişkin ziyaret takvimi de ele alındı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap