16 °C

CHP milletvekili listesini kesinleştirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında dün akşam toplanan Parti Meclisi, milletvekili listesini kesinleştirdi. İşte o isimler...

CHP milletvekili listesini kesinleştirdi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan ve 4 saat süren Parti Meclisi'nde (PM) 37'si kontenjan 188 aday görüşüldü. 

Bu adaylardan çoğunun oylanarak kesinleştiği belirtilirken, bazı sıralarda boş kalan yerler için Kılıçdaroğlu'na tam yetki verildiği belirtildi.  

Genel başkan yardımcıları Burhan Şenatalar, Yakup Akkaya kontenjana giremedi. Sinan Aygün, Aydın Ayaydın, Erdal Aksünger, Umut Oran, Güldal Mumcu, Aşkın Türeli, Mehmet Ali Susam, Volkan Canalioğlu, Faruk Loğoğlu, Ali Demirçalı’nın da olduğu bazı milletvekilleri liste dışında kaldı.

CHP'de İstanbul birinci bölgede 1, 3, 5, 7 ve 9'uncu sıralar, ikinci bölgede 1, 3, 5 ve 7'nci sıralar, üçüncü bölgede 1, 3, 5, 7 ve 9'uncu sıralar, Ankara'da birinci bölgede 1, 3, 5 ve 7inci sıralar, ikinci bölgede 1 ve 3'üncü sıralar, İzmir'de ise birinci ve ikinci bölgelerde 1, 3 ve 5'inci sıralar merkez adaylarına ayrılmıştı.  

Şafak Pavey İstanbul 1. Bölge 1. sıradan aday 

Toplantıda daha önce aday olmayacağını açıklayan Genel Başkan Yardımcısı Şafak Pavey'in adaylık için ikna edildiği ve İstanbul 1. Bölge 1. sıradan aday yapıldığı ifade edildi. 

Gürsel Tekin 3., Hamzaçebi 5. sıradan

Bu bölgede Genel Sekreter Gürsel Tekin 3'ncü sıradan, Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi'nin 5'nci sıradan aday gösterildiği öğrenildi. Yine bu bölgede 7'nci sıradan eski milletvekili ve DPT müsteşarı İlhan Kesici aday gösterildi. Milletvekili İhsan Özkes de 9'uncu sırada yer aldı. 

İstanbul 3. Bölge 1'nci sıraya eski Genel Sekreterlerden Bihlun Tamaylıgil aday gösterilirken, genel başkan baş danışmanı Erdoğan Toprak ve Genel Başkan Yardımcıları Murat Özçelik ile Mehmet Bekaroğlu'nun da bu bölgeden aday gösterildiği bildirildi.  

2. Bölge 1. sırada Selina Özuzun Doğan sürprizi

İstanbul 2. Bölge 1. sırada avukat Selina Özuzun Doğan aday gösterildi. Doğan'ın Ermeni cemaatini temsilen aday gösterildiği belirtiliyor. Bu bölgede Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu, Sencer Ayata ve Enis Berberoğlu'nun aday yapılacağı öğrenildi.  

CHP PM'nin Eskişehir'de ikinci sıradan gazeteci Utku Çakırözer'i aday gösterdiği kaydedildi.  

Ankara'da 1. bölgede ilk sırada Gülsün Bilgehan

Ankara'da birinci bölgede ilk sırada Gülsün Bilgehan bulunuyor. Tekin Bingöl, Levent Gök de bu bölgede yer alıyor. Birinci sırası Genel Başkan tarafından belirlenecek 2. Bölgede ise Parti Sözcüsü Haluk Koç üçüncü sırada bulunuyor.   

Genel Başkan Yardımcılarından Selin Sayek Böke ise Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun ikinci sırada bulunduğu İzmir 2. Bölgede birinci sıra adayı oldu. Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Tekirdağ'da ilk sıra adayı oldu.  

İzmir 1. Bölge birinci sırada  Zeynep Altıok 

İzmir 1. Bölge birinci sırada ise Şair Metin Altıok'un kızı Zeynep Altıok aday yapıldı.   

Genel Başkan Yardımcıları Yakup Akkaya, Burhan Şenatalar ve Seyhan Erdoğdu ile milletvekilleri Umut Oran, Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu ve İzmir milletvekili Erdal Aksünger'in ise aday gösterilmedikleri ifade edildi. 

Öte yandan, Genel Başkan Kılıçdaroğlu, PM'nin sonuçlarına ilişkin parti genel merkezinde 13.30'da basın toplantısı düzenleyecek.  

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap