11 °C

CHP seçim bildirgesinde gençleri ve ekonomiyi ön plana çıkardı

Yeni seçim bildirgesinde 7 Haziran'daki şartları koruyan CHP'de 1 Kasım bildirgesinin sürprizi gençler oldu. Kılıçdaroğlu, sahneye gençlerle birlikte çıktı ve bildirgeyi gençlere ithaf etti. Yeni bildirgede ekonomi politikaları ön plandaydı.

CHP seçim bildirgesinde gençleri ve ekonomiyi ön plana çıkardı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ankara ATO Kongre Merkezi’nde “Önce Türkiye” başlıklı seçim bildirgesini açıkladı. CHP, 7 Haziran'daki seçim bildirgesi şartlarını aynen korurken, yeni seçim bildirgesinin merkezine gençleri ve 7 Haziran'daki gibi ekonomiyi aldı.

"Bu seçim bildirgesini gençlere adıyorum" diyen Kılıçdaroğlu, "Seçim bildirgesinin ana omurgasını umudumuz olan gençler oluşturuyor. Gençleri yarının umudu olarak görüyorum ama gençler bugünün de ortaklarıdır. Bu seçim bildirgesini tarım işçilerine adıyoruz. Kaybettiğimiz gencecik fidanlarımıza adıyoruz. İşsizlikten bunalmış, işsiz gençlerimize adıyoruz bu seçim bildirgesini. Üniversitelerimizde okuyan sorunları çözülmemiş gençlere adıyoruz. 

Büyüklerin kabahatlerinin faturasını gençler ödediği için gençler diyoruz. Bugün ülke nüfusunun yarısı gençlerden oluşuyor. Gençlerin hiçbir sorununu çözmediler. Gençleri biz baştaşı yapacağız. 6 milyon 62 bin üniversite öğrencisinden söz ediyorum. Mevcut yurtlar ihtiyacın yüzde 10'unu bile oluşturmuyor. Gençleri olağan şüpheli sınıfından çıkaracağız. Onları olağan şüpheli olarak değil olağan yurtsever olarak göreceğiz. Gençlerden beklediğim bir şey var. Biz bu gençlerden ne bekliyoruz. Siyasete ilgi gösterin. Siyaseti dinazorlardan temizleyin" ifadelerini kullandı.

 

İlk 100 gün ve ilk 1 yıl politikaları sıralandı

Kılıçdaroğlu Ankara'daki tanıtım toplantısında, CHP'nin iktidar olması durumunda ilk 100 gün ve ilk bir yıl hayata geçirmeyi planladığı hedefleri duyurdu. İlk 100 günlük hedefler arasında, daha önce 7 Haziran seçimlerinde de CHP'nin vaatleri arasında bulunan, emekliye Ramazan ve Kurban bayramlarında iki maaş ikramiye verilmesi, kredi kartı borcu faizlerinin en az yüzde 80'inin silinmesi, kamuda taşeron işçiliğin tamamen kaldırılması, aile sigortasının hayata geçirilmesi gibi hedefler bulunurken, bunlara ilave olarak futbol maçlarına elektronik bilet alınabilmesi için edinilmesi zorunlu olan passolig kartlarının kaldırılması da yer aldı.

Esnafa sıfır faizli kredi
              
CHP'nin olası iktidarında ilk bir yılda hayata geçirilecek hedefler arasında asgari ücretin vergi dışı bırakılarak 1,500 liraya çıkarılması, vergi ve SGK borcu olmayan esnafa, ödediği vergi tutarında sıfır faizli kredi verilmesi de bulunuyor. Haziran seçimleri öncesinde çiftçinin tarlada kullanacağı mazotu 1.5 liraya indirme sözü veren CHP, 1 Kasım seçim bildirgesinde bu hedefini 1.8 lira olarak revize etti. Kılıçdaroğlu, "Ben çiftçiyim istediğim kadar mazot alırım diye birşey yok. Kayıt sistemine göre ektiği ürüne orantılı bir mazot alacak. 1.5 lira demiyoruz litresine, 1.8 lira diyoruz. Çünkü devletin mali düzenini bozmak istemeyiz" dedi.

Gençlere 240 lira destek ödemesi
              
Kılıçdaroğlu CHP'nin gençlere dönük vaatleri arasındaysa, 18-20 yaş aralığındakilere aylık 240 liraya kadar üniversiteye hazırlık desteği verilmesi, lise son sınıf öğrencilerine aylık 100 lira kişisel gelişim katkısı ve 1 GB bedava internet sağlanması, 29 yaş altı üniversite öğrencilerinin yarı zamanlı çalışmaları durumunda gelir vergisi ve sigorta primlerinin devletçe karşılanmasını saydı.

Hane gelirinde 720 TL sınırı

CHP'nin seçim vaatleri arasında öğrenci kredilerini ödeyemeyenlerin borç faizlerinin silinmesi, hiçbir hanenin gelirinin 720 liranın altına düşmesine izin verilmemesi de var. CHP seçim bildirgesinde düşük gelirli vatandaşın ısınma harcamalarının karşılanması konusunda da öneri getirilerek, "Yüksek kükürtlü ve ısıl değeri düşük kömür yerine, altyapı bulunan her yerde yoksul ailelere ücretsiz doğalgaz temin edeceğiz" denildi.
              
Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar şu şekilde:

Gençler... eğer sizler siyasete girerseniz bugün Türkiye'de yaşananların hiçbirisi olmaz. Yüzde 10 gençlik kotasını getirdik. Gelin kurultaya oranı yükseltin size destek vereceğim. Siyasete girin aktif unsur olarak öne çıkın. Biz size ne vaadediyoruz. Hiçbir partinin yapmadığını yaptık. CHP'nin internet sitesine girin ve partiye üye olun önünüzde hiçbir engel yok. 

'İş garantili eğitim yapacağız'

İşsizlik geleceğin de sorunu. İş garantili eğitim yapacağız. 3. sınıftan itibaren fabrikalarda stajları yapacaksınız, mezun olduğunuz gün işiniz hazır olacak. Bizim getirdiğimiz düzende oğlunuz kızınız asla işsiz olmayacak. Geçen seçim bildirgesinde de söz vermiştim sözümün arkasındayım, taşeron işçilerin tamamı kadrolu olacak.

'Gençlerin yüzde 80'i asgari ücretli, asgari ücret 1500 TL olacak'

Asgari ücretle çalışanların yüzde 80'i genç. Sevgili gençler size sözüm söz, asgari ücret CHP iktidarında net 1500 lira olacak. Mali disiplini bozmadan bu işi çözeceğiz, herkes rahat yaşayacak. Bir ülkede diktatöre diz çöktüren gençler sizinle övünüyoruz ve gurur duyuyoruz. CHP iktidarında bütün meydanlar sizin olacak. Biber gazı CHP iktidarında olmayacak. Yasakalar da kalkacak. Gençler özgür bir ülkede olmanın havasını teneffüs edecekler. Özgürlüğü sağlayacağım. 1 yıl içinde hiçbir üniversitelinin yurt sorunu olmayacak. Her anne baba benim oğlum kızım güvenli bir ortamda okuyor diyecek. 

'Passolig belasını kaldıracağım'

Gençler maça gitmek istiyor. Passolig nedeniyle gidemiyorlar. Söz kaldıracağım bu belayı. Gençler rahat rahat maça gidecek. Efendim slogan atılıyor da beyefendiler rahatsız oluyorlar. İyi de o sloganlar boşuna atılmıyor ki orada, bir nedeni var. Sormuyor nedenini. Passolig’i kaldıracağız herkes özgürce maça gidebilecek, istediği sloganı da atabilecek.

'YÖK belasını kaldıracağım'

YÖK belasını kaldıracağız. Öğrencilerin üniversite yönetiminde söz hakkı var. Eğitimi parasız yapacağız. Gençler için düşündüğümüz her şey ülkenin geleceği için alınmış bir karardır. 

'Lisekart getiteceğiz'

Lise son sınıf öğrencilerinin öğrenim harcamalarına yönelik "lisekart" uygulamasını getireceğiz. 

Gençler sakın tuzağa düşmeyin. Eğer gelip birisi size inanç üzerinden siyaset yaparsa bilin ki bu ülkeye en büyük ihaneti yapandır. Etnik kimlik, dini inanç üzerinden siyaset... Bu tuzağa düşmeyin. Yaşam tarzı üzerinden de ayrışmaya son vereceğiz. Bunları reddedin ve bütün toplumu kucaklayın. Etnik kimlik, inanç ve yaşam tarzı üzerinden siyaset önümüzdeki en büyük tehlikedir.

Bölgenin sorunlarını en iyi analiz eden parti CHP. Devlet yönetiminde en iyi kadrolar CHP'de. Her kuruşun hesabını yaptık. Uygulanması mümkün olmayan projeleri seçim bildirgesine almadık. 5 ay önce seçim bildirgesini burada açıkladık. Neden bir daha seçim sandığına gidiyoruz. Koalisyon kurulacaktı buna kim engel oldu. Seçimden çıkan sonuç neydi? Halk başkanlık sistemini kabul etmediğini söyledi.

13 yıldır tek başına yönetiyorlar, tek başına yönetmeye izin vermiyorum. Bunu en iyi okuyan parti hangisi. Sizin oyunuzu en iyi okuyan parti CHP'dir. Oyuna saygı göster. Hemen seçim demedik. Bu seçimde sloganımız "Önce Türkiye." Biz bir sonraki seçimi düşünmedik. Elinizi vicdanınıza koyun ve öyle oy kullanın. Çıkan sonucu değerlendirdik ve yeni bir anlayışla yol almamız gerektiğine karar verdik. 

'MHP'nin malum tavrıyla bu gerçekleşmedi'

Bütün bu toplantılardan sonra dedik ki, ülkenin koalisyona ihtiyacı var. Koalisyon nasıl olur. 14 madde halinde koalisyon maddelerini belirledik ve kamuoyuyla paylaştık. Bizim gönlümüz yüzde 60'lık bloğun hükümeti kurmasından yanaydı. Ama MHP'nin malum tavrı nedeniyle bu gerçekleşmedi. 10 gün görüştükten sonra bize erken seçim hükümetini kuralım dediler. Milli iradaye  duyduğumuz saygı nedeniyle bunu kabul etmedik.

Koalisyon hükümeti neden kurulamadı? Eğer bir siyasi lider özgür iradeye sahip değilse, kendi iradesini başka bir otoriteye ipetek etmişse o lider koalisyon kurup ülkeyi yönetemez. Sarayda oturan zattın baskısını yaşamının her alanında hissediyorsa olmaz. Lider özgürce karar alan kişidir. Görüşmelerin tamamını tutanaklar altına aldık. Bizim söylediklerimiz kamuoyunu rahatsız edecek olsaydı zaten bunu çoktan açıklarlardı. Ülkenin cumhurbaşkanı 400 milletvekilini vermezseniz bu tablo ortaya çıkar dedi. Biz üzerimize düşen tüm görevleri yerine getirdik. Eğer bugün koalisyon kurulsaydı emeklilerimiz bu bayramda ilk ikramiyelerini almış olacaklardı.

5 temel sorun: Demokrasi, hukukun üstünlüğü, ekonomi, dış politika, eğitim ve toplumsal barış

Demokrasi Türkiye'de kan kaybediyor. Türkiye'nin 5 temel sorunu; demokrasi, hukukun üstünlüğü, ekonomi, dış politika, eğitim ve toplumsal barış... Dış politikanın vatandaşa hangi faturaları çıkardığını görüyoruz. Bizim dışımızada Türkiye'nin 5 temel sorununu dile getiren siyasi parti var mı? Herkes sadece bir ucundan tutuyor.  12 Eylül darbe hukukunu değiştirmezseniz hangi demokrasiden söz edeceksiniz. Lise öğrencilerinin hapse atıldığı ülkede demokrasiden mi söz edeceksiniz.

Anayasayı değiştireceğiz, eşit yurttaşlığı getireceğiz. En önemlisi siyasi ahlak yasasını getireceğiz. Cumhurbaşkanı başbakandan gizli nasıl örtülü ödenek kullanacak. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz. Eğer Türkiye bölgesinde ve dünyada saygı kazanmak istiyorsa birinci sınıf demokrasiyi getirmelidir. Kişi başına gelirin 45-50 bin dolar olduğu ülkelerde birinci sınıf demokrasi var.

İşadamlarına çağrı: CHP'ye oy vermek zorundasınız

Yabancı sermye ülkeden kaçıyor, neden? "Mal güvenliğimiz yok, ya el konulursa" diyorlar. İş adamlarına sesleniyorum, üretmek istiyorsanız, çalışmak istiyorsanız CHP'ye oy vermek zorundasınız. Türkiye büyük bir ülkedir ama iyi yönetilmediği için toparlanamıyor. Dolar 3 lirayı geçti, kim iktidarda? Kendisi sorun olan iktidar sorunlara çözüm bulamaz. Kredi borçlarının faizlerinin en az yüzde 80'ini sileceğiz. Borcun dahi olsa hastanelerde insanca tedavi olmak istiyorsan oy vereceğin parti CHP, bu kadar açık ve net.

'Mazotu dolardaki artış nedeniyle 1.80 TL'ye vereceğiz'

Cumhuriyet tarihinin en büyük bürokratik devrimini yapacağız.  Mİlyonlarca kağıt ve harcama yapılıyor. Biz bütün gelirleri GİB'nin yapacağı bir sistem kuracağız. Beyanlar oraya verilecek. Bürokrasiyi nasıl kaldırdığımızı göreceksiniz. Mazotu çiftçiye dolardaki artış nedeniyle 1 lira 80 kuruştan vereceğiz. Her kuruşu hesaplıyoruz. Bütün orman köylüleri Orman Genel Müdürlüğü tarafından sigortalı yapılacak." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.