CHP yoksula elektrik desteği teklif etti

CHP, yoksul hanelerde kullanılan elektrik faturasının bir bölümünün, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından karşılanmasını istedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, yoksul hanelerde kullanılan elektrik faturasının bir bölümünün, Sosyal Yardımlaşma Vakıflarından karşılanmasına ilişkin kanun teklifi verdi. Tanrıkulu, Elektrik Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifini, TBMM Başkanlığına sundu.

Teklife göre, aylık geliri brüt asgari ücretten az olan ailelere ait hanelerde kullanılan elektriğin 150 kilovatsaate kadar olan bölümü, Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından 3 aylık dönemler halinde geri ödeme yöntemiyle karşılanacak. 150 kilovatsaati aşan kullanım ise yürürlükteki tarife üzerinden faturalandırılacak.

Teklifin gerekçesinde, elektrik enerjisi için "vatandaşın sırtına yüklenen yüksek ve haksız bedellerin, aile felaketlerine neden olacak boyuta ulaştığı" iddia edilerek, "Yürürlüğe konan yeni tarifelerle şirketlerin kar etmesi garantiye alınırken, yurttaşlarımızın hakları yok sayılmaktadır. Kayıp/kaçak bedeli ve sayaç okuma bedeli adı altında bedeller alınmaktadır. 2011 yılında bu bedellerin ulaştığı seviye, bütün tahminlerden ve hesaplamalardan yüksek şekilde kayıp/kaçak için yılda toplam 2 milyar 744 milyon lira; sayaç okuma için ise toplam 129 milyon liraya ulaşmıştır" denildi.

(AA)

Bu konularda ilginizi çekebilir