11 °C

CHP'den Bakan Işık'a: Montajı nasıl hissettin?

CHP'li Tanrıkulu, Başbakan Erdoğan ve oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtlarına ilişkin,"Montaj olduğunu hissettim" diyen Bakan Işık'a soru önergesi verdi

CHP'den Bakan Işık'a: Montajı nasıl hissettin?

İSTANBUL - CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Başbakan Tayyip Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmanın montaj olduğunu “Hisseden” Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Tanrıkulu, Işık’a, “Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezunu olarak Ses ve Akustik uzmanlarının uzmanlık alanına giren bir konu ile ilgili olarak nasıl görüş belirtebiliyorsunuz? Özgeçmişinizde Ses ve Akustik uzmanlığı yer almakta mıdır?” diye sordu. 

Tanrıkulu, önergesinde şunları kaydetti:

“Başbakan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kaydına ilişkin olarak 26 Şubat 2014 tarihinde gazetecilere, ‘Arkadaşlar, ben o ses kayıtlarını ilk dinlediğimde çok açık bir şekilde montaj olduğunu hissettim. Daha sonra detaylı baktığım zaman Başbakan Konya’da olduğu halde Ankara’da gibi gösterildiği, iki kişi konuşurken; birisi sessiz ve kısık sesle konuşurken, diğerinin bağırması psikoloji açıdan çok normal durum olmaz. Bu çok açık ve net bir montaj. Eğer başbakanlık, TÜBİTAK’tan böyle teknik bir inceleme isterse tabi ki biz yaparız ancak teknik incelemeyi gerektirmeyecek kadar açık bir montaj olduğu ortada. Bunu, yani başka hiç bir teknik incelemeye tabi olmadan söyleyebiliriz.’ açıklamasını yapmıştınız.
‘Kriptolu telefonların TÜBİTAK içinden dinlendiği şüphesi mi var?’ şeklindeki soru üzerine, dinlemelerde pek çok yöntemin mümkün olduğunu vurguladınız. ‘Şu anda bildiğimiz şey kriptolu telefonların dinlendiği’ cevabını vermiştiniz. Bu bağlamda;


1-Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü mezunu olarak Ses ve Akustik uzmanlarının uzmanlık alanına giren bir konu ile ilgili olarak nasıl görüş belirtebiliyorsunuz?

2-Özgeçmişinizde Ses ve Akustik uzmanlığı yer almakta mıdır?

3- Bu görüşmeleri doğrulayacak görüntülerin de mevcut olduğu iddiası doğru mudur?

4-İddia doğruysa görüntüler ortaya çıktığı takdirde kamuoyuna bu kez hangi açıklamayı yapmayı düşünüyorsunuz?

5-Başbakanlık TÜBİTAK’tan neden henüz teknik bir inceleme istememiştir?

6-İddia edilen konuşmada yer alan Başbakanın oğluna sarf ettiği sözlerden hareketle konuşmada ismi geçen kişilerin 17 Aralık 2013 tarihinde nerede olduğuna ilişkin bilgiler baz istasyonları kayıtlarından açıklanacak mıdır?

7-Ayrıca telefon sinyallerindeki konum bilgisi ile o saatte ilgili isimlerin nerede olduğu açıklanacak mıdır?

8- Telefonda ismi geçen kişilerin cep telefonları sinyallerinden elde edilen konum bilgileri kamuoyuna açıklanacak mıdır?

9-Yine ilgili kişilerin Ankara’dan ayrılma ve İstanbul’a varışına ilişkin havaalanı ve mobese kameraları kayıtları kamuoyuna açıklanacak mıdır?

10-Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak konuşmaların montaj olduğunu ispatlayacak somut delilleri kamuoyuna neden açıklayamadınız?

11-Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ne zamandan beri ‘’hisleri’’ bilimsel delil olarak kabul etmektedir?

12-Karşı taraftan ses kısık gelmekteyse, diğer konuşanın sesinin de kısık gittiğini sanıp istem dışı bağırmasının psikolojik açıdan normal olduğunu biliyor musunuz?

13-Kayıtlar farklı konuşmaların kes-yapıştırmasıyla oluşturulmuştur iddiasındaysanız eğer, o halde, konuşmaların ham hallerini açıklayacak mısınız?

14-Ham konuşmaları açıklayarak gerçekten ne konuşulduğunu kamuoyuna duyuracak mısınız?

15- ‘’Başbakanlık, TÜBİTAK’tan böyle teknik bir inceleme isterse tabi ki biz yaparız ancak teknik incelemeyi gerektirmeyecek kadar açık bir montaj olduğu ortada’’ derken aynı gün TÜBİTAK’ta görevli 5 çalışanın işine son verilmesinin nedeni nedir ?

16- AKP’nin istediği şekilde konuşmalar için MONTAJ Raporu düzenlemeyen dürüst TÜBİTAK çalışanları görevlerinden alınarak TÜBİTAK, sipariş üzerine rapor oluşturulan bir kuruma mı dönüştürülmektedir?

17-Birkaç gün sonra TÜBİTAK’tan alınacak sipariş bir raporla konuşmalar MONTAJ olarak mı ilan edilecektir?”

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.