15 °C

CHP'li vekilin su deposunu inceletti

Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ekipleri, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın evine su sağlayan depoda inceleme yapıp su örnekleri aldı

CHP'li vekilin su deposunu inceletti

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (ASKİ) ekipleri, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka’nın evine su sağlayan depoda inceleme yapıp su örnekleri aldı.

ASKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı Nurullah Said Yeken, "Maalesef Sayın milletvekilimiz ve diğer buradaki site sakinleri, 21 adet villanın sakinleri, kaçak kuyu suyu kullanıyorlar ve kuyu suyunun içerisinde klor yok. Bu da insan sağlığı için büyük bir risk" dedi.

Nazlıaka'nın Çankaya'daki evine su sağlayan deponun önüne gelen Daire Başkanı Yeken, yaptığı açıklamada, 21 villanın hepsinin ortak bir sayaçtan su kullandığını, depoya gelen suyun evlere dağıldığını anlattı. Yaptıkları incelemede deponun durumunun kötü, tesisatların paslı olduğunu ifade eden Yeken, "Birinci geliş nedenimiz, Sayın Milletvekilimiz Aylin Hanım'ın yaptığı beyanatı biz ihbar kabul ederek geldik" diye konuştu. Yeken, ikinci olarak kaçak su incelemesi yapacaklarını söyledi. Yeken, şöyle konuştu:

"Biz içeride incelemelerimizi yapıp numunelerimizi alacağız, hem binanın iç tesisatında, deposunda, bizim gördüğümüz kadarıyla paslı olan, eski olan tesisatında, insan sağlığı açısından bir risk var mı yok mu bu konuda hem ayın milletvekilimizi de bilgilendirmek istiyoruz, hem de çok aşırı düşük tüketim olduğu için herhangi bir kaçak bağlantı var mı yok mu bunun kontrolünü yapmak istiyoruz."

Açıklamanın ardından ASKİ ekibi, depoya girerek, inceleme yaptı ve su örneği aldı.

Yeken, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, hem şebeke, hem de kuyu suyu bağlantısı olduğunun tespit edildiğini bildirdi.

"Şu anda burada şebeke suyumuz değil, kuyu suyu kullanılıyor. Bu bölgenin, bu birimin kendi içinde açtığı kuyu suyu bağlanmış durumda, şebeke suyumuz kullanılmıyor" diyen Yeken, burada özel arıtma yapıldığının ve 9 yıldır bu arıtmadan kuyu suyunun ağırlıklı kullanıldığının kendilerine söylenildiğini bildirdi. Yeken, şunları söyledi:

"Buradaki iki sıkıntı, birincisi kuyularının yasal olmadığı, bunların kuyularının bağlantısında herhangi bir sayacın olmadığı, daha doğru su kuyuların kaçak kullanıldığı tespit edilmiş durumdadır. Kuyulardan gelensu sayaçtan geçmeden doğrudan depoya dökülmekte ve bu da bina içerisinde kullanılmaktadır. Bizim yönetmeliğimize göre, ilgili mevzuatımıza göre bu bir usulsüz su kullanımı, yani kaçak su kullanımıdır veya su hırsızlığı diye de tabir edilmektedir."

Şebeke suyu yerine uzun süredir kaçak olarak kuyu suyu kullanıldığını belgelediklerini belirten Yeken, "İkincisi, şebeke suyunun usulsüz kullanımını sağlayacak illegal bir boru bağlantısı tespit ettik" dedi.

Yeken, yaptıkları ölçümlerde, kuyu suyu basılan depolarda klor olmadığını ifade ederek, şebeke suyuna zorunlu tutulan ölçüde klor basıldığını bildirdi.

"İçinde klor olan bir su her zaman güvenilir bir sudur. Çünkü içinde hiçbir bakteri üremesi olmaz" diyen Yeken, Türkiye'deki bütün su idarelerinin musluklarında klor tutmaya mecbur olduklarını anlattı.

Yeken, depoya kuyu suyu basıldığı için klora rastlayamadıklarını ifade ederek, "Şüphelerimiz doğru çıktı. Depolarında klor olmadığı için, kuyularından bastıkları depoda klor olmadığı için muhtemelen sayın milletvekilimiz bundan dolayı rahatsızlanmıştır diye tahmin ediyoruz" diye konuştu.

Yeken, kaçak bağlantıların söküleceğini ve şebeke suyunun bağlanacağını ifade ederek, güvenli ve sağlıklı musluk suyunun temiz bir iç tesisat kullanılarak tüketilebileceğini bildirdi.

Usulsüz kullanım olduğu için ceza yazılacağını da ifade eden Yeken, "Maalesef sayın milletvekilimiz ve diğer buradaki site sakinleri, 21 adet villanın sakinleri, kaçak kuyu suyu kullanıyorlar ve kuyu suyunun içerisinde klor yok. Bu da insan sağlığı için büyük bir risk" diye konuştu.

"Kaçak su kuyusunda klor kullanılmıyor"

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Atatürk Kültür Merkezinde, "Agrotec 2014 18. Uluslararası Tarım Fuarı"nın açılışı öncesi gazetecilere yapıtğı açıklamada, ASKİ Genel Müdürlüğü'ne bağlı ekiplerin CHP'li Nazlıaka’nın villasının bulunduğu Gaziosmanpaşa'daki sitede inceleme yaptığını söyledi.

"CHP milletvekilleri ile ideolojik sivil toplum örgütlerinin" Ankara'da bir kampanya başlattığını ifade eden Gökçek, kampanyanın Ankara'nın suyunun pis ve ishal yaptığı yönünde olduğunu, CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka'nın başrolde bulunduğunu iddia etti.

Ekiplerin depoyu kontrol ettiğini ve deponun felaket halde olduğunu dile getiren Gökçek, şöyle devam etti:

"Kaçak bir su kuyu su açılmış. Kaçaksu kuyusunda klor kullanılmıyor, ilk tespitimiz bu. Klor kullanılmayan yerde her türlü hastalık geçebilir. Aylin hanım ishal olmuş, dua etsin dizanteri, veba da olabilirdi. İşin enteresan tarafı maalesef kaçak bir boruyla da şebeke suyu çekmişler, rezaletin daniskası. 

Bugün gördüğünüz depo, temizlenmiş hali. Aylin hanım talimat vermiş, gazeteciler gelebilir depoyu temizleyin demiş. Kalkacaksın 'ishal oldum' diye bağıracaksın, kaçak su kullanacaksın, kaçak kuyu açacaksın, kaçak kuyuda mikroplu suyu kullanacaksın ondan sonrada Ankara Büyükşehir Belediyesine çamur atacaksın, adamın suratına işte böyle çamur yapışır kalır."

"Çok ciddi para cezası alacaklar"

"Kamuoyunu yanlış bilgilendirdiği için konuyu yargıya taşıyacakmısınız?" soru su üzerine Gökçek, "Kesinlikle yargıya taşıyacağım. Minimum 15 maksimum 40 bin liraya kadar daire başına ceza gelecek çünkü geriye doğru gitmek mümkün. 2001 yılından itibaren başlayacak, çok ciddi para cezası alacaklar. Ayrıca kaçaksu kullandıkları için 1 yıldan 2 yıla kadar hapis cezası var, o mahkemenin takdirine bağlı" yanıtını verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap