31 °C

CHP'nin adayı belli oldu

Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) TBMM Başkanvekili adayı Şafak Pavey olarak belirlendi.

CHP'nin adayı belli oldu

CHP TBMM Başkanlık Divanı üyelikleri için adaylarını belirledi. İstanbul Milletvekili Pavey, partisinin Meclis Başkanvekili adayı oldu.

CHP Meclis Grubu basına kapalı gerçekleştirdiği toplantıda, TBMM Başkanlık Divanı'nda kendisine düşen üyelikler için seçim yaptı. 

Seçim sonucuna göre, CHP'nin Meclis Başkanvekili adayı İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, İdare Amiri adayı Çorum Milletvekili Tufan Köse, Katip Üye adayları ise Tekirdağ Milletvekili Emre Köprülü ile Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca olarak belirlendi. 

Grup toplantısına başkanlık eden Grup Başkanvekili Özgür Özel, toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, Şafak Pavey'in Meclis Başkanvekilliği için seçime tek aday olarak girdiğini, adaylığının alkışlarla karşılandığını ve üyelerin tam mutabakatı ile seçildiğini anlattı. 

Özel, şunları kaydetti:

"İlk turda katip üyelik için 8 adayımız, idare amirliği için 4 adayımız yarıştı. Salt çoğunluk bulunamadığı için ikinci tura geçildi. İkinci turda idare amirliğindeki aday sayısı 2'ye, katip üyelikteki aday sayısı ise 5'e indi. İkinci turda yapılan oylamada Tufan Köse 70 oy alarak idare amiri adayımız olarak belirlendi. Katip üye adaylarımız da 75 oy alan Emre Köprülü ve 62 oy alan Gülizar Biçer Karaca oldu. Katip üyeliklerde iki gencimiz, biri kadın biri erkek, başkanvekilliğinde Şafak Hanım, idare amirliğinde Tufan Köse var. Yaş ortalamasının 74 doğumlular ve altında olmasına da fevkalade memnunuz."  

Şafak Pavey de toplantı çıkışında gazetecilerin soruları üzerine, arkadaşlarının kendisine gösterdiği güvenden onur duyduğunu ve görevini layıkıyla yerine getirmek için çalışacağını belirtti.

Pavey, "Adeta unutulmuş tarafsızlık ve siyasi ahlak ilkelerine sonuna kadar bağlı kalacağım konusunda da arkadaşlarıma söz verdim" dedi. 

Şafak Pavey kimdir?

Şafak Pavey, 10 Temmuz 1976'da Ankara'da doğdu. Baba adı Şahin, anne adı Ayşe'dir.

Diplomat; Londra Westminster Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını London School of Economics'te tamamladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği dış ilişkiler sorumlusu ve insani yardım görevlisi olarak Cezayir, Mısır, İran, Lübnan, Suriye ve Cenevre ofislerinde, Orta Avrupa sözcüsü olarak Macaristan'da ve İnsan Hakları Yüksek Komiserliğinde Sekreterya Başkanı olarak çalıştı. Afganistan ve diğer çatışma bölgelerinde çözüm aktivisti olarak yer aldı. Agos gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 3 kitap ve makalelerinin yanında çok sayıda belgesel filme imza attı. "Eşit Hayat Hakkı", "Tasarımda İnsani Düşünce" ve "Erişilebilirlik" hareketlerinin öncülerinden oldu. Harvard Üniversitesi, İngiltere Kraliyet Sanat Akademisi ve Norveç Tasarım Konseyi ile ortak projeler yürüttü. 3 uluslararası ve 5 ulusal ödülün sahibidir.

Türkiye-AB KPK ve AGİTPA üyesi oldu.

İngilizce, Fransızca, İtalyanca, orta düzeyde Almanca, Farsça ve Arapça bilen Pavey, işaret dili kullanabilmektedir.

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap