13 °C

CHP'nin talebi reddedildi

CHP'li Kart, Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın 15 Ağustos itibariyle siyasi parti üyeliğinin ve milletvekilliğinin sona erdiği iddiasıyla Yargıtay'a yaptığı başvurunun reddedildiğini bildirdi

CHP'nin talebi reddedildi

ANKARA - CHP Konya Milletvekili Atilla Kart, Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 Ağustos itibariyle siyasi parti üyeliğinin düştüğü, milletvekilliğinin sona erdiği iddiasıyla Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvurunun reddedildiğini söyledi.

Kart, yaptığı açıklamada, daha önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na "Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan'ın, kesin sonuçların açıklandığı 15 Ağustos'ta partisiyle ilişiğinin kesileceği ve milletvekilliğinin sona ereceği, AK Parti'nin yetkili kurullarını ve 27 Ağustos'ta yapılacak Genel Kurulu'nu yönetmesinin engellenmesi" talebiyle başvuruda bulunduğunu hatırlattı.

"Cumhurbaşkanlığı sıfatını 28 Ağustos'ta kazanacaktır, siyasi faaliyetlerini sürdürebilir" 

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın başvurusunu reddettiğini belirten Kart, "Kararda özetle, 'Erdoğan'ın ne zaman göreve başlayacağı konusunda karar verme görev ve yetkisi TBMM'ye aittir, Cumhurbaşkanlığı sıfatını 28 Ağustos'ta kazanacaktır, siyasi faaliyetlerini sürdürebilir' deniliyor" dedi.

Atilla Kart, konuyla ilgili yarın Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruda bulunacağını da bildirdi.

Kart, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na yaptığı başvuruda, "Recep Tayyip Erdoğan'ın eylemleri ile AKP'nin yetkili organlarının eylemleri, Anayasanın 101/son, 102/2,3 ve 103. maddeleriyle sair ilgili hükümlere açıkça aykırıdır. AKP kendi tüzüğünün 78. maddesini ve Siyasi Partiler Yasasının 15/son maddesini açık bir şekilde ihlal etmiştir. 2820 sayılı Siyasi Partiler Kanununun 104. maddesi uyarınca yasal sürecin başlatılmasını ve yaptırımların uygulanmasının talep ediyoruz. Bu taleple birlikte yukarıda açıklaması yapılan idari ve yasal önlemlerin alınmasını keza ivedi olarak saygıyla talep ediyoruz" ifadelerine yer vermişti.

İlçe seçim kurulundan ret

Atilla Kart'ın, AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi'nin yasal dayanağı bulunmadığı gerekçesiyle yapılmaması istemi reddedildi. 

Kart, AK Parti'nin 27 Ağustos'taki 1. Olağanüstü Kongresi'nin yasal dayanağı bulunmadığını iddia ederek, kongrenin hükümsüz sayılması, iptali ve yapılmasının önlenmesi için idari tedbirlerin alınması istemiyle Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına başvurmuştu.

Çankaya İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, Kart'ın başvurusunun reddine karar verdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.