8 °C

Çiçek 'kıyak' yasayı savundu

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, milletvekillerinin bazı haklarına yönelik yapılan çalışmaya ilişkin, "Bu getirilen yasa milletvekili özlük yasası değil" dedi.

Çiçek 'kıyak' yasayı savundu

ANKARA - TBMM Başkanı Çiçek, Erzurum Dernekleri Federasyonunca Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Erzurum 2. Ankara Tanıtım Günleri'ne gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "milletvekillerinin özlük haklarına yönelik yapılması planlanan çalışmaya" ilişkin değerlendirmesini sorması üzerine Çiçek, düzenlemenin dört siyasi parti grup başkanvekilinin imzasıyla hazırlanan bir teklif olduğunu kaydetti.

Türkiye'de bazı kesimlerde çalışanlarla ilgili özel yasalar bulunduğunu anlatan Çiçek, "her defasında kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesi sebebiyle tepkiden çekinildiği için bu yasanın bugüne kadar çıkarılamadığını" belirtti.

Çiçek, şöyle konuştu:

"Bu getirilen yasa milletvekili özlük yasası değil, maaş artışıyla ilgili bir yanı yok. Sadece değişik kanunlarda ya da fiilen uygulamada olan hususların tek bir kanunun çatısı altında toplanmasından ibarettir. Meseleye böyle bakarsanız değerlendirme farklı olur, bir kıyak geçiliyor tarzında yapmak isterseniz, her kanun metninde bir şey bulabilirsiniz. Bu getirilen teklifle kamuda görevli bir müsteşarın, bir genel müdürün, bir valinin veya bir başka makam sahibinin, sahip olduğu hakların ötesinde bir şey bu teklifle benim bildiğim gelir durumu yok. Zaten bunlar ya fiilen ya da başkaca kanunların içerisine sıkıştırılmış vaziyetteyken milletvekilliğinin ne olduğunun, hangi statüde olduğunun bir defaya mahsus belirlenmesinden ibarettir."

İhtiyaç var

Eski ve yeni milletvekillerinin törenlerde yaşadığı protokol sorunlarından örnek veren Çiçek, şunları söyledi:
"Onun için bütün bu karmaşayı, kargaşayı ortadan kaldıracak bir statü yasasına gerçekten ihtiyaç var. Meseleye böyle bakarsanız o zaman değerlendirme çok farklı olacaktır. Halbuki kamuoyuna takdim edilen şekliyle özlük hakları artıyor, maaşları artıyor tarzında bir şey var. Sağlık harcamalarıyla ilgili bir değerlendirmemiz var. Yüksek yargıdaki kişiler hangi usule tabi ise valiler, müsteşarlar hangi usule tabi ise harcamaları nereye kadar yapılıyorsa, bir daire başkanı hangi statüde tedavi ediliyorsa milletvekili de o statüde zaten tedavi ediliyor. Bunun bu kanun çatısı altında birleştirilmesinden ibarettir.  Vatandaşı bilgilendirmek lazım, aksi takdirde manşetlik konular çıkıyor." 

Yeni anayasa

Yeni anayasayla ilgili haziran ayı sonuna gelindiğinde, liderler turuna çıkıp çıkmayacağı sorulan Çiçek, "Bugün ayın kaçı, daha 30 Haziran'a gelmedik. İyi bir çalışmayla ben iyi bir sonuca varacağımız kanaatindeyim. Daha yoğun çalışarak ki dünden itibarin çok yoğun bir çalışma başladı. Ümit ederiz Haziran sonuna geldiğinde uzlaşılabilecek maddelerle ilgili netice ortaya çıkar" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap