20 °C

Çiftçi, 2010'da da New Holland dedi

Türktraktör, geçen yıl ürettiği 29 bin traktörün 20 binini iç piyasaya sattı.

Çiftçi, 2010'da da New Holland dedi

İZMİR - Türktraktör Genel Müdür Yardımcısı İrfan Özdemir, geçen yılın çiftçiler açısından çok verimli geçtiğini ve geçmiş yıllardaki zararlarını büyük ölçüde telafi ettiklerini belirterek, 2010 yılında 29 bin adet traktör ürettiklerini söyledi.

Özdemir, yeni üretilen traktörlerin tanıtımı amacıyla İzmir Hilton Oteli'nde düzenlediği basın toplantısında, geçen yılın tarım açısından çok verimli geçtiğini ve çiftçilerin geçmiş yıllardaki yaralarını büyük ölçüde sarmış olduklarını kaydetti.

Kendilerinin de geçen yıl 29 bin adet traktör ürettiklerini ve 20 bin tanesini yurtiçine, 9 binini de yurtdışına sattıklarını bildiren Özdemir, 1.2 milyar ciroyla üretimde 6, ihracatta da 8. sırada yer aldıklarını ifade etti.

Yıllardır devam ettirdikleri liderlikle, pazar payını yüzde 51,5' çıkardıklarını ve 36 markanın bulunduğu Türk traktör pazarında sadece New Holland markasıyla yüzde 48 pazar payı oluşturduklarını dile getiren Özdemir, "çiftçimiz tarafından en çok tercih edilen marka olduk" dedi.

Özdemir, şunları söyledi:

"Türkiye'de 1.4 milyon traktör parkı var. Bu parkın yaş ortalaması 23-24 civarında. Ekonomik ömrünü doldurmuş, yakıt sarfiyatı yüksek olan traktörlerden oluşuyor. Bu yaşlı traktör parkının dışında tarımsal teknolojiyi mukayese ettiğimizde Avrupa'da kullanılan traktörler ortalama 100 beygir ve üzerinde, Türkiye'deyse 60 beygir gücünde. Donanım olarak da Avrupa'daki traktörlerin yüzde 96'sı çift çeker traktör iken, Türkiye'de bu oran yüzde 58. 1954 yılında modern tarıma yön veren şirket vizyonumuzla çiftçilerimizin verimliliğini ve kazancını artırmaya çalışıyoruz."

Özdemir, daha sonra New Holland'ın Tier-3 motorla yenilenen traktörleri hakkında bilgi verdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap