7 °C

Çiftçilere zararları ödenecek

Bakan Eker, aşırı yağışlar nedeniyle çiftçilerin uğradıkları zararlarla ilgili tespit çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Çiftçilere zararları ödenecek

ANKARA - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, aşırı yağışlar ve sel nedeniyle çiftçilerin uğradıkları zararlarla ilgili tespit çalışmalarının sürdüğünü, yasal mevzuat çerçevesinde gerekli yardımların yapılacağını söyledi.

TBMM Genel Kurulunda gündemdışı söz alan MHP Manisa Milletvekili Ahmet Orhan, Manisa'da hastalıklar nedeniyle üzüm ve sebzede meydana gelen üretim kaybına işaret etti. Orhan, çiftçilerin kaderine terk edildiğini ve bitirilmek istendiğini öne sürdü.

Hükümet adına konuşmaya cevap veren Eker, tarımın tabiat şartlarına açık olduğuna işaret etti. Geniş bir tarım potansiyeline sahip Türkiye'de zaman zaman doğal afetler olabildiğini kaydeden Eker, bu afetlere karşı hükümetleri döneminde Tarım Sigorta Sistemi'nin kurulduğunu hatırlattı.

Sistemin başarılı şekilde işlediğini ifade eden Eker, her yıl yeni riskleri kapsama almalarına rağmen çiftçilerin tamamının sigortadan zamanında istifade edemediklerini kaydetti.

Eker, Manisa'da bu yıl 5 milyon 850 bin TL sigorta prim desteği verdiklerini, hasar oluşması durumunda da hasarın tamamının ödendiğini bildirdi.

22 Mayıs 2010 tarihine kadar meydana gelen doğal afetlerle ilgili bir kararname çıkardıklarını, Manisa'da bin 67 çiftçinin hak ettikleri destek ödemesini alacağını belirten Eker, "Hükümet olarak, bizim çiftçiyi ihmal ettiğimizi hiç kimse söyleyemez. Çünkü, Cumhuriyet tarihinde bu dönemdeki kadar Türk çiftçisine yüksek destek ödenmemiştir. Bunu iddia ile söylüyoruz" diye konuştu.

Manisa'ya bu konuda verilen destekler hakkında bilgiler veren Eker, "Hükümetimizin Manisalı çiftçilere yardım yapmadığı iddiaları mesnetsizdir, haksızdır" dedi. Eker, üzüm üreticisinin hastalıklar konusunda bilgilendirildiğini anlattı.

Aşırı yağışlar ve sel nedeniyle çiftçilerin uğradıkları zararların tespiti için çalışmaların sürdüğünü belirten Eker, "Yasal mevzuat çerçevesinde gerekli yardımları sağlayacağız" diye konuştu.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.