6 °C

Çiftçiye 5,6 milyar TL destekleme primi

Bakan Eker, destekleme priminin 1 milyar 260 milyon TL'sini 26 Mart Cuma günü yatıracaklarını bildirdi

Çiftçiye 5,6 milyar TL destekleme primi
HATAY - Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, bu yıl içinde çiftçiye toplam 5,6 milyar TL destekleme primi dağıtacaklarını, bunun 1 milyar 260 milyon TL'sini 26 Mart Cuma günü bankaya yatıracaklarını" bildirdi.
Eker, Hatay Valisi Mehmet Celalettin Lekesiz'i ziyaretinde yaptığı konuşmada, Hatay'ın tarımda pilot bölge olduğunu, Türkiye'nin narenciye ihracatın yüzde 38'inin, yaş sebze ve meyvenin de dörde birinin Hatay'dan karşılandığını kaydetti.
Hatay'ın farklı din, kültür ve mezhepleri bir arada barış ve hoşgörü içinde barındıran özel bir kent olduğunu belirten Eker,"Reyhanlı Barajı'nın temeli 1 Haziran'da atılacak. Yakın zamanda da hizmete girecek. Barajın yapılması için TİGEM'e ait araziyi gönüllü olarak baraj yapımı için devrettik. Barajın hizmete girmesiyle Hatay'ın kaderi değişecek, pamuk ve hububatta Amik Ovası eski günlerine kavuşacak" dedi.
Her hafta bir ili ziyaret ettiğini, tarım ve hayvancılığın gelişmesi için kentin dinamikleriyle yeni projeler ürettiklerini ifade eden Eker, "Bu yıl içinde çiftçiye 5,6 milyar TL destekleme primi ödeyeceğiz. Bu kadar fazla destekleme hiç bir hükümet döneminde yaşanmadı. Bunun 1 milyar 260 milyon TL'sini 26 Mart Cuma günü bankaya yatıracağız" dedi.
 Eker, Türkiye'de ilk kez tarımda sanayi ürünü yetiştiren çiftçilerin ekipmanlarına yüzde 50 hibe uygulaması başlattıklarını, bu uygulama ile çiftçilerin hem modern tarım yapacaklarını, hem de tarım araç-gereçlerinde son teknolojiyi kullanacaklarını, bu sayede de ürün yelpazesini geliştireceklerini kaydetti.
"Kırmızı etteki fiyat artışları gerçekçi değil"
Bakan Eker, 2007-2008 yıllarında kuraklıktan dolayı hayvancılıkta küçük bir gerilime yaşandığını, bunun gerçekleştirdikleri müdahalelerle giderildiğinin altını çizerek, şunları kaydetti:
"Kırmızı etteki fiyat artışları gerçekçi değil, bundan istifade edenler var. Ülkemizde son yaptığımız istatistiklere göre, beside 2 milyon 66 bin büyükbaş hayvanımız var. Bu da bir milyon kırmızı et demektir. Ayrıca 30 milyona yakın küçükbaş kayıtlı hayvanımız var. Bu nedenle, artışların suni olduğuna inanıyorum. Et Balık Kurumunda dana kıyma 18, dana kuşbaşı 20 TL. Bunlar enflasyonun altında kalan rakamlar. Hayvancılığı geliştirmek için Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da hayvancılık yatırımlarına yüzde 40 hibe sağladık ve yeni projeler başlattık. Kırmızı etin gerçek anlamda üretimini uzun vadeli olarak sağlayacak tedbirler aldık. Et ithalatını doğru bulmuyoruz. Geçmişte bunun sakıncaları görüldü. Ayrıca öyle bir sorun da yok."
Vali Lekesiz, Bakan Eker'e 3 semavi dini simgeleyen anı tabağı yanında, yöresel armağanlar verdi.
Bakan Eker, daha sonra Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş'ı makamında ziyaret ederek kent ve belediye hizmetleri konusunda bilgi aldı. Eker, Antakya Belediyesi ziyareti sırasında bir grup TEKEL işçisi sloganlar atarak tepkilerini gösterdi.
TEKEL işçilerinin eylemlerini normal karşılayan Eker, "Hakaret olmadıkça bunu sakıncalı bulmuyorum. Herkes aynı düşüncede olmak zorunda değil. Demokratik hakları yerinde ve doğru kullanmak gerekir" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap