13 °C

Çikolataya "nar" lezzeti

Çikolataya "nar" lezzeti

 

ŞANLIURFA - Son yıllarda tüketimi artan nar, Şanlıurfa'da üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin ortak çalışmasıyla çikolatayla birleştirip farklı bir lezzete dönüştürüldü.
Harran Üniversitesi'nce (HRÜ) üretilen ve sektör temsilcilerinin de ilgisini çeken "Narlı çikolata"nın patentini almak için çalışma başlatıldı.
 
1-065.jpg
 
[PAGE]
 
Gıda Mühendisliği bölümü öğrencilerinin birkaç ay önce bitirme ödevi olarak hazırladığı, "Narlı çikolata"nın deneme üretimi için akademisyenler laboratuvara girdi. Tanelere ayrılan narlar, kalıplara yerleştirilip çikolatayla bir araya getirildi. Deneme üretimi başarıyla sonuçlanan "Narlı çikolata", görünüşü ve lezzetiyle ilgi çekince patentinin alınması için çalışma başlatıldı.
 
3-059.jpg
Çikolatanın seri üretimi için firmalarla da görüşme yapılacak.
 
[PAGE]
 
"Sağlıklı bir ürün"
HRÜ Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Hayoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, narın Şanlıurfa'yla özdeşleşen bir meyve olduğunu söyledi.
İnsan sağlığı açısından önemli bir yer tutan narla her yaş grubundan insanın ilgisini çeken çikolatayı bir araya getirmeyi amaçladıkları çalışmanın olumlu sonuçlandığını ifade eden Prof. Dr. Hayoğlu, şunları kaydetti:
4-048.jpg
 
[PAGE]
 
"Narın antioksidan, çikolatanın besleyici ve mutluluk verici özelliğini bir araya getirip sağlıklı bir ürün ortaya koyduk. Böyle bir ürünün piyasaya sunulması hem gıda sanayinde yeni bir yelpaze açacak hem de bölge üreticisine ek katma değer sunmuş olacak. İyi bir çalışma sonunda başarılı olup bu ürünün patentini alarak gıda sanayiye yeni bir ürün kazandırmayı hedefliyoruz."
 
5-036.jpg
 
[PAGE]
 
6-032.jpg
 
Öğrencilerden Seda Çetin de bitirme ödevi olarak narı seçtiklerini ve bu çalışmayı akademisyenlerin desteğiyle yapmaya başladıklarını söyledi.
 
[PAGE]
 
Narın fonksiyonel özelliğini çikolatanın çekiciliğiyle birleştirerek sağlıklı bir ürün ortaya çıkarmaya çalıştıklarını dile getiren Çetin, "Bu çalışmada özellikle narın tane yapısını korumayı çok istiyorduk ve bunu çikolatada başaracağımıza karar verdik, başardık" diye konuştu.
 
7-032.jpg
NAR
Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.