5 °C

Çimento ihracatında dünya birincisiyiz

TOBB Çimento Ürünleri Meclis Başkanı, sektördeki en önemli maliyetin enerji olduğunu belirtti.

Çimento ihracatında dünya birincisiyiz

ANKARA - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri Meclis Başkanı Adnan İğnebekçili, "Şu anda çimentoda dünyanın en büyük 4. üreticisi ve son 2 yıldır da en büyük ihracatçısı durumundayız" dedi.

TOBB Türkiye Çimento ve Çimento Ürünleri yeni dönemin ilk toplantısını Birlik Merkezinde gerçekleştiği toplantıda Meclis Başkanı Adnan İğnebekçili, sektörde ilk fabrikanın 1911 yılında kurulduğunu belirterek, 100. yılını kutlayan sektörün büyük gelişmeler kaydettiğini belirtti.

İğnebekçili, sektörün 1911'deki 20 bin ton klinker kapasitesinden bugün 66 milyon ton klinker kapasitesine ulaştığını kaydetti. Türkiye'nin şu anda çimentoda dünyanın en büyük 4. üreticisi olduğunu ifade eden İğnebekçili, son 2 yıldır da en büyük ihracatçısı durumunda olduğunu söyledi.

Meclis toplantısında, çimento için en önemli maliyet unsurunun enerji olduğuna işaret edilirken, enerji maliyetlerinin azaltılması için sektörün görüşleri ve AB standartları dikkate alınarak, çalışmalar yapılması gerektiği ifade edildi. Bakanlık yetkililerinden, İkinci Ulusal Bildirim taslak haline gelmeden önce, projeksiyonlar konusunda sektörün resmi görüşünün alınması istendi.

 

Özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve kamu kurumlarının üst düzey yöneticilerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda, sektörün Çevre ve Orman Bakanlığı nezdinde takip edilen sorunları Bakanlık yetkililerine iletildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.