13 °C

Çinli Hisense Türkiye pazarında boy gösterecek

Antek Teknoloji, Çinli televizyon markası Hisense'i Türkiye'ye getirdi.

Çinli Hisense Türkiye pazarında boy gösterecek

İSTANBUL - Anadolu Grubu iştiraklerinden Antek Teknoloji, Çinli televizyon markası Hisense'i Türkiye'ye getirdi.

Hisense Grup Başkan Yardımcısı Lan Lin, Türkiye'de bir üretim tesisi kurmak istediklerini ve herşeyden önce en iyi partneri bulmaları gerektiğini belirtirken, Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan da, satış, pazarlama ve servis ayağı ile başladıktan sonra üretime geçişin, Anadolu Grubu'nun da planları içinde olacağını kaydetti.

Özilhan, konuya ilişkin basın toplantısında yaptığı konuşmada, Antek Teknoloji'yi, birden fazla markanın satış ve pazarlamasını gerçekleştirmek üzere kurduklarını belirterek, Hisense ile uzun vadeli bir işbirliği planladıklarını vurguladı.

Konuşmasının ardından soruları yanıtlayan Özilhan, Hisense ile birlikte üretim gerçekleştirme ihtimali konusunda, "Anadolu Grubu'nun temelinde sanayicilik yatıyor. Önce satış, pazarlama ve servis ayağı ile başladıktan sonra üretim Anadolu Grubu'nun da planları içinde olacaktır. Bunun, sadece Türkiye'ye yönelik değil, ihracat ağırlıklı bir yapı içinde oluşabileceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Özilhan, son dönemde mobilya ile tamamlanan konut projelerinin yaygınlaşmasına ilişkin bir yorum üzerine, bu tür binalara hizmet verme konusunda otellerle işbirlikleri nedeniyle belli bir tecrübeleri bulunduğunu, Hisense ile bu tür projelerde yer alma olanağı bulunduğunu söyledi.

İşbirliği için ilk teklifin kendilerinden gittiğini, Çin'de birkaç firma ile işbirliği olasılığı bulunduğunu ve sonunda Hisense'in seçildiğini belirten Özilhan, Samsung ile işbirliklerinde exclusive bir anlaşma bulunmadığını, buradan edindikleri tecrübeden hareketle Hisense ile exclusive 5 artı 5 yıllık anlaşma imzaladıklarını kaydetti.

"Pazarınız önemli satış vadediyor"

Hisense Grup Başkan Yardımcısı Lan Lin de, Hisense'i dünya çapında bir marka yapma vizyonuna sahip olduklarını belirterek, "Pazarınız önemli satış vadediyor" dedi.

Çin ürünlerinin kalitesine yönelik önyargıların anımsatılması üzerine Lin, Hisense televizyonlarının kalitesinin çok yüksek olduğunu, ABD'ye 500 milyon dolarlık televizyon sattıklarını kaydetti.

Geçen 5-10 yılda Çin'deki imalatın kalitede büyük gelişme gösterdiğini söyleyen Lin, uluslararası olmak isteyen şirketlerin yüksek kaliteyi de sağlamak zorunda olduğunu vurguladı.

Lin, Türkiye'de bir üretim tesisi kurma konusunda, "İstanbul çok büyük şehir, bu ülkede çok iyi bir tedarik zinciri var. Hükümetle görüşmelerimiz oldu. Bu bölgede bir üretim tesisi kurmak istiyoruz. Büyük ihtimalle bunu yakın gelecekte yapmak istiyoruz. Herşeyden önce en iyi partneri bulmamız gerekiyor. Ayrıca tesis sadece Türkiye pazarına yönelik olmayacaktır. Bu şehrin çok uygun konumu nedeniyle çevre ülkelere de hizmet verecektir. 

Hisense

Lin'in, Hisense hakkında verdiği bilgilere göre 41 yıllık geçmişi olan Hisense, düz panel televizyonda Çin'de yüzde 15'lik pazar payı ile ilk sırada, dünyada ise yüzde 5 ile ilk 10 arasında yer alıyor.

Dünya çapında 60 bin çalışana ve geçen yıl sonu itibariyle 8 milyar dolarlık ciroya sahip Hisense Int. Co. Ltd bünyesindeki 22 şirket multimedya, ev aletleri, telekomünikasyon, bilişim teknolojisi, teknoloji hizmetleri ve emlak sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

2011 yılında yüzde 41 büyüme bekleyen şirketin Çin, Güney Afrika, Mısır gibi ülkelerde 19 üretim tesisi bulunuyor. Şirket, Avrupa'da bu yılın ağustos sonuna kadar 1,5 milyon televizyon satışı gerçekleştirdi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.