ÇKS kaydında 1 Ekim son gün

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları için 2014 ÇKS başvurularını bu tarihe kadar yaptırmaları gerektiğini açıkladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Çiftçi Kayıt Sisteminde (ÇKS) bu yıl hem 2014, hem de 2015 yılı kayıtlarının yapılacağını bildirdi. 

Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının, 29 Ağustos 2014 tarihinde sona eren ÇKS başvurularıyla ilgili süreyi 1 Ekim Çarşamba tarihine kadar uzattığını hatırlattı.  

Yoğunluk yaşanma ihtimali göz önünde bulundurularak çiftçilerin bir an önce ÇKS kayıtlarını yaptırmaları gerektiğinin altını çizen Bayraktar, üreticilerin bu yıla mahsus iki ÇKS başvurusu yapacağı konusunda da uyarıda bulundu. 

Hem 2014 hem de 2015  

Bayraktar, yeni ÇKS yönetmeliğine göre, üreticilerin bu yıl hem 2014, hem de 2015 yılı ÇKS başvurularını yaptıracaklarını belirterek, şunları kaydetti: 

"Daha önce, ÇKS  için çiftçi müracaatlarının yıl sonuna kadar sürmesi nedeniyle ortaya çıkan alışkanlıklarından dolayı bazı çiftçilerin süre uzatımlarına rağmen halen 2014 üretim yılı ÇKS müracaatlarını başvuru süresi içinde yapamadıklarını görüyoruz. 2014 ÇKS kaydında son gün 1 Ekim Çarşamba. Çiftçilerimizin mağduriyet yaşamamaları için 2014 ÇKS başvurularını 1 Ekim Çarşamba günü mesai saati bitimine kadar yaptırmaları gerekiyor. Üreticilerimiz olası sıkışıklıkları düşünerek, son gününü beklemeden Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın il ve ilçe müdürlüklerine müracaat edip bir an önce 2014 yılı ÇKS başvurusunu yaptırmalarında fayda var." 

Tarımsal desteklerden yararlanabilmek için ÇKS başvurularının yapılmasının zorunlu olduğuna işaret eden Bayraktar, bu nedenle ÇKS kayıtlarının ihmal edilmemesinin büyük önem taşıdığını kaydetti. 

Etiketler