10 °C

Cumhurbaşkanı Gül, 2010 Chatham House Ödülü'nü alacak

Gül'e 9 Kasımda ödülünü İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in vermesi bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Gül, 2010 Chatham House Ödülü'nü alacak

LONDRA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, gelecek hafta İngiltere'nin başkenti Londra'da, ülkenin önde gelen düşünce kuruluşlarından "Chatham House"un verdiği ödülü alacak.

Bir diğer adıyla "Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü" olan Chatham House, 2005 yılından bu yana her yıl, uluslararası ilişkilere katkılarından dolayı bir siyasi lidere ya da sivil toplum liderine ödül veriyor.

Ödüle bu yıl Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesiç ile birlikte aday olan Cumhurbaşkanı Gül, geçen Mart ayında düşünce kuruluşu üyelerinin oylamasıyla, "2010 Chatham House Ödülü"ne layık görülmüştü.

"Türkiye, Chatham House'un öncelikli konusu"

Chatham House üyesi, Avrupa ve Ortadoğu Araştırmaları Direktörü Fadi Hakura, Cumhurbaşkanı Gül'ün alacağı ödülle ilgili yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son 5-6 yılda Chatham House'da ön plana çıktığını belirterek, "Türkiye, şu anda hem bölgesel, hem de uluslararası anlamda büyük rol üstlenen önemli bir ülke. Dolayısıyla Türkiye, Chatham House için öncelik olmaya başladı" dedi.  

Türkiye'nin Chatham House'da düzenlenen konferanslarda artık daha sık gündeme geldiğini ifade eden Hakura, eskiden sadece Avrupa ve enerji gibi konularda tartışılan Türkiye'nin, artık Afrika gibi Türkiye'nin daha önce etkisinin olmadığı düşünülen bölgelerle ilgili konferanslarda da gündeme geldiğini kaydetti.

Hakura, Türkiye'nin büyüyen uluslararası profiline mevcut AK Parti hükümetinin ve Cumhurbaşkanı Gül'ün katkısının büyük olduğunu söyleyerek, "2010 Chatham House Ödülü"nün Cumhurbaşkanı Gül'e verilmesine üyelerin oylarıyla karar verildiğini hatırlattı.

Bu ödülün ilk kez Türkiye'den bir yetkiliye verildiğine dikkati çeken Hakura, Gül'ün bu ödüle Irak'ta farklı grup ve kesimleri bir araya getirmek, Pakistan-Afganistan ilişkileri, Ortadoğu barış süreci, Afrika ile kurulan ilişkiler ve Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normalleştirilmesi gibi konulardaki katkı ve çabalarından dolayı layık görüldüğünü ifade etti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e 9 Kasımda İngiltere'nin başkenti Londra'daki Chatham House'da düzenlenecek törenle, İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in ödülünü vermesi bekleniyor.

Chatham House ödülüne geçen yıl Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva layık görülmüştü. Lula da Silva'ya ödülünü, Kent Dükü takdim etmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.