31 °C

Cumhurbaşkanı Gül'e 'Chatham House' ödülü

Chatham House, ödülü Gül'e, Türkiye'de ve uluslararası alanda uzlaşma ve itidal sağlanmasında önemli bir şahsiyet olması nedeniyle verildi

Cumhurbaşkanı Gül'e 'Chatham House' ödülü

LONDRA - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İngiltere'nin önde gelen düşünce kuruluşu Chatham House tarafından verilen, "2010 Chatham House ödülüne" layık görüldü.

Düşünce kuruluşundan yapılan açıklamada, bu yıl altıncısı verilen ödüle, Gül'ün yanı sıra Fransa Maliye Bakanı Christine Lagarde ve Hırvatistan Cumhurbaşkanı Stipe Mesiç'in de aday olduğu hatırlatılarak, Cumhurbaşkanı Gül'ün bu yılki ödülün sahibi olduğu açıklandı.

Chatham House, ödülün Gül'e, Türkiye'de ve uluslararası alanda uzlaşma ve itidal sağlanmasında önemli bir şahsiyet olması, ayrıca son yıllarda Türkiye'nin attığı pek çok olumlu adımdaki önemli rolü nedeniyle verildiğini bildirdi.

Küresel politika alanında dünyanın güvenilir tartışma forumları ve düşünce kuruluşları arasında yer alan ve 90 yıllık bir geçmişe sahip olan Chatham House, resmi adıyla İngiltere Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü, her yıl bir ülkeden devlet yetkilisine "uluslararası ilişkilerin gelişimine sağladığı katkılarından" dolayı ödül veriyor.

Bu yılki ödülle ilgili oylama, düşünce kuruluşunun üyeleri tarafından internet sitesi aracılığıyla 15 Mart 2010 tarihine kadar yapıldı. 2004 yılından bu yana verilen ödülü, geçen yıl Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, 2008 yılında ise Gana Devlet Başkanı John Kufuor almıştı.

"2010 Chatham House ödülünün", bu yıl sonbahar aylarında Londra'da düzenlenecek gala akşam yemeğinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e sunulması öngörülüyor.

Chatham House'un Başkanı DeAnne Julius

Chatham House'un internet sayfasındaki açıklamasında Chatham House'un Başkanı DeAnne Julius, "Cumhurbaşkanı Gül, ulusal, bölgesel ve uluslararası lider vasıflarından dolayı bu yılki Chatham House ödülünün sahibi olmuştur. Türkiye'nin başarıları ve büyüyen etkisi konusundaki başarılarını takdir eden bu ödüle layık görüldüğü için kendisini içtenlikle kutluyorum" ifadelerine yer verdi.

Düşünce Kuruluşunun Direktörü Robin Niblett de Chatham House üyelerinin uluslararası ilişkilere büyük bir ilgisi olduğunu ve "üyelerin, Cumhurbaşkanı Gül'ü, hem Türkiye'deki hem de uluslararası sahnedeki çabalarından dolayı bu ödüle layık gördüğünü" kaydetti.

Niblett, Chatham House üyelerinin, iş dünyası ve akademik çevre gibi çeşitli mesleklere sahip, farklı sektörlerden kişiler olduğuna dikkati çekti.

Akbank Yönetim Kurulu Başkanı ve Chatham House'un yönetim kurulunda bulunan kıdemli danışmanı Suzan Sabancı Dinçer de bir Türk vatandaşı olarak Cumhurbaşkanı Gül'ün bu prestijli ödülü almasından büyük memnuniyet ve gurur duyduğunu belirterek, "Gül'ün Türkiye'nin bölgesine istikrar ve refah getirme çabaları ve Türkiye'nin AB'ye tam entegrasyonu konusunda cesaretlendirmesi, bu ödülle Chatham House üyeleri tarafından kabul edilerek, takdir edilmiştir" dedi.

"Chatham House ödülü, 2004 yılından bu yana her yıl bir ülkeden devlet yetkilisine, "uluslararası ilişkilerin gelişimine sağladığı katkılardan" dolayı veriliyor.

"2010 Chatham House ödülünün" sahibi olan Cumhurbaşkanı Gül'e ödülünün, bu yıl sonbahar aylarında Londra'da düzenlenecek gala yemeğinde sunulması öngörülüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap