6 °C

Cunda Köprüsü yıl sonunda hizmete girecek

Köprü inşaatı tamamlanınca Ayvalık Körfezi'ni temizleme çalışmalarının da başlayacağı duyuruldu.

Cunda Köprüsü yıl sonunda hizmete girecek

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Cunda Adası'nı ana karaya bağlayacak taş köprünün yıl sonunda hizmete gireceğini, açılacak kanallar sayesinde Ayvalık Körfezi'nin de temizleneceğini bildirdi.

Uğur, yaptığı yazılı açıklamada, köprü inşaatının yıl sonuna kadar tamamlanacağını, ardından Ayvalık Körfezi'ni temizleme çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

Halk oylamasıyla 3 proje arasından seçilen taş eksenli köprünün inşaatının hızla ilerlediğini ifade eden Uğur, inşaat süresinin, zeminin sağlam olmaması nedeniyle fazladan fore kazıklar çakıldığından geciktiğini kaydetti.

Taş eksenli köprünün Ayvalık'ın tarihi dokusunu da yansıtacağına işaret eden Uğur, "Cunda Köprüsü sayesinde denizimiz pırıl pırıl olacak. Köprümüzle açılacak kanallar sayesinde Ayvalık Körfezi de temizlenecek, kötü kokudan kurtulacak." değerlendirmesinde bulundu.

Ayvalık'ı dünya markası yapacaklarını vurgulayan Uğur, "İnşallah buraya kruvazör limanını kurmak istiyoruz. Cunda Köprüsü'nün sağ ve soluna yat limanları yapmayı planlıyoruz. Tuzla bölgesinde de bir yat limanı projemiz var. Çevresi, havası, denizi ve körfezi temiz, suyu akan bir Ayvalık vadediyoruz." ifadelerini kullandı.

Cunda Köprüsü'nün 300 metre uzunluğunda olduğunu belirten Uğur, şunları kaydetti:

"İki adet 25 metre ve iki adet 30 metre olmak üzere 4 açıklıklı betonarme kemer köprü özelliğine sahip. Cunda Adası tarafına 100 metre, Ayvalık istikametine de 90 metre yaklaşım yolları bulunmakta. Köprü kemerleri su kotundan 6 metre yükseklikte. Yani bu köprünün altından Ayvalık'tan çıkmak isteyen 6 metre yüksekliğinde bir motor yat geçebilecek. Köprümüzün genişliği 20 metre olacak. Bu yıl içinde köprümüz hizmete girecek."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.