Dalan'ın başvurusuna ret

Ergenekon davasının firari sanığı Bedrettin Dalan hakkındaki yakalama kararının kaldırılması talebi sonuçlandı. İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi, Dalan’ın talebini reddetti

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Ergenekon davasının firari sanığı Bedrettin Dalan’ın avukatı Celal Ülgen, 23 Temmuz'da İstanbul 6. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuruda bulunmuştu. Avukat Ülgen, isnat edilen suçun somut olarak gösterilemediği ve soruşturmayı yürüten polislerin ‘paralel yapı’ iddiasıyla gözaltına alındığını ifade ederek, "Tutuklanmayacağı güvencesi verilirse dalan Türkiye’ye dönebilir" demişti.

Mahkeme, gerekçe olarak suçlamanın niteliği, alınacak savunmanın dosya kapsamındaki belge, bilgi ve deliller ile birlikte değerlendirilmesi gerektiğini gösterdi. Mahkeme Dalan'ın avukatının talebini redetti.

Bu karara tepki gösteren Avukat Celal Ülgen, "İkişer kez müebbet hapis cezası alanların bile özgür olduğu, kimsenin bu davanın ciddiyetine inanmadığı gerçeği ortada iken bu davanın zorlama sanıklarından dalan için ülkesine girme ve yurt hasretini giderme olanağının tanınmamasını kamuoyunun taktirlerine sunuyoruz" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir