Danıştay Başkanlığı seçiminde aday krizi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 


ANKARA - Hüseyin Karakullukcu'dan boşalan Danıştay Başkanlığı'na üyeler aday olmayınca seçim ertelendi. 
Hüseyin Karakullukcu'nun yaş haddinden emekliye ayrılmasının ardından Danıştay'da yeni başkanlık süreci başladı. Başkanlık seçimi için Danıştay Genel Kurulu salonunda toplanan Üyeler, aday olmadığı için sadece aç-kapa yaptı. 23'üncü başkanı seçmek için toplanan Danıştay Üyeleri aday çıkmaması üzerine seçimi 28 Haziran Cuma gününe erteledi. 

Danıştay Başkanlığı için 156 üye oy kullanacak. Seçime katılmak isteyenler, seçim gününden önce Danıştay Başkanlığına yazıyla başvurabilecekleri gibi toplantıda oylamaya başlanmadan önce sözlü olarak da istekte bulunabiliyor veya teklif edilebiliyor. Danıştay Başkanlığı'na Üyelerin aday olmaması tartışma konusu olurken, kulislerde 3 üyenin ismi öne çıktı. HSYK Başkanvekili ve Danıştay Üyesi Ahmet Hamsici, Danıştay Başsavcısı Mevlüt Çetinkaya ile Danıştay Başkanvekili Zerrin Güngör'ün Danıştay Başkanlığı'na aday olabileceği belirtiliyor. Danıştay başkanı, başsavcı, başkanvekilleri ve daire başkanları, kendi üyeleri arasından Danıştay Genel Kurulu'nca üye tamsayısının salt çoğunluğu ve gizli oyla 4 yıl için seçiliyor. Görev süresi dolan başkanlar, yaş haddinden emekliye ayrılmazsa yeniden aday olabiliyorlar. 1927 yılından itibaren Cumhuriyet dönemi Danıştay başkanları ise sırasıyla şöyle: 

"Nusret Metya, Reşat Mimaroğlu, İsmail Hakkı Göreli, Selahattin Odabaşıoğlu, Hazım Türegün, İbrahim Senil, Rıza Göksu, Prof. İsmail Hakkı Ülgen, Ragıp Tartan, Orhan Arif Özdeş, Orhan Tüzemen, Süleyman Sırrı Kırcalı, Süleyman Türkoğlu, Ekrem İspir, Hüseyin Metin Güven, Füruzan İkincioğulları, Erol Çırakman, Nuri Alan, Ender Çetinkaya, Sumru Çörtoğlu, Mustafa Birden ve Hüseyin Karakullukcu"