Davutoğlu'ndan 'Yüce Divan' talimatı

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, 17 Aralık'ta başlatılan yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda adı geçen 4 eski bakana "Yüce Divan'da yargılanmak istediğinizi söyleyin” dediği iddia edildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

4 eski bakan hakkında kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu’nun kararı vermek üzere toplantısını 5 Ocak gününe ertelenmesinin yankıları sürerken, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bakanlara, “Kamuoyuna açıklama yapın, Yüce Divan'da yargılanmak istediğinizi  söyleyin” mesajını verdiği iddia ediliyor. Bakanların ise ikna olmadıkları belirtiliyor. Bakanların MASAK raporuna yaptıkları itirazın arkasında Davutoğlu’nun mesajının yattığı da konuşuluyor. 

"Çıkın aklanmak istiyoruz deyin"

ANKA’nın edindiği bilgilere göre; Meclis Soruşturma Komisyonu’nun 22 Aralık günü yapılacak toplantısından önce Başbakan Davutoğlu 4 eski bakan Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’a “Yüce Divan” mesajı verdiği, ayrıca bakanlara "Çıkın kamuoyuna Yüce Divan'da aklanmak istiyoruz” açıklamasında bulunmalarını istediği iddia edildi. Ancak bakanların "Anayasa Mahkemesi’nin bu süreçte hukuki değil siyasi karar vereceği endişesi taşıdıklarını” ilettikleri ve böyle bir açıklama yapmayacaklarını ilettikleri kaydediliyor. 

Bu arada 4 eski bakan, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun mesajından sonra ortak bir dilekçe ile MASAK raporuna itiraz etti ve mal varlıkları ile ilgili rakamların abartılı ve orantısız olduğunu gerekçe göstererek yeniden incelenmesini talep etti. Komisyon bunun üzerine toplantıyı 5 Ocak gününe erteledi. ANKA’nın edindiği bilgilere göre; toplantının ertelenmenin asıl nedenin ise 4 eski bakanın kamuoyuna “Yüce Divan'da yargılanmak istiyoruz” açıklamasını yapmak istememeleri. Komisyonun toplantısının ertelenmesi üzerine bakanlar, zaman kazanarak haksızlığa uğradıklarını bir kez daha anlatacakları görüşünde birleşiyor.

Bakanların kamuoyuna açıklama yapma konusunda ikna edilmedikleri de siyasi kulislerde dile getiriliyor.

2+2 formülü

Şimdi gözler 5 Ocak Pazartesi günü toplanacak olan Soruşturma Komisyonuna çevrildi. ANKA’nın edindiği bilgilere göre, AKP’de 4 eski bakanın tamamı olmasa da iki bakanı Zafer Çağlayan ve Muammer Güler’in Yüce Divana sevk edileceği Egemen Bağış ve Erdoğan Bayraktar’ın ise"aklanacağı" konuşuluyor

Bu konularda ilginizi çekebilir