8 °C

Davutoğlu'ndan flaş '3 dönem' açıklaması

Başbakan Davutoğlu, "Üç dönemciler diye bir isim ürettiler, aynen geçmişte küskünler gibi. Bilmiyorlar ki iki dünyaya inanan insanların dönemi yoktur" dedi

Davutoğlu'ndan flaş '3 dönem' açıklaması

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, AK Parti'nin 24. Dönem Milletvekilleri ve eşleriyle JW Marriott Otel'de akşam yemeğinde bir araya geldi. Davutoğlu, "Hayatımda belki yaşadığım en büyük gurur manzaralarından biri bu akşam dava arkadaşlarımızla böyle bir araya gelmiş olduğumuz bu manzaradır" diye konuştu.

23. dönem AK Parti grubunu, bir kahramanlar topluluğu olarak niteleyen Davutoğlu, bu dönemde önce terörün tekrar başladığını, arkasından AK Parti'ye kapatma davası açıldığını anımsattı.

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Geçenlerde bir an kahramanlık yapmaya soyundu Kılıçdaroğlu, 'bizi kapattırmaya çalışıyorlar' dedi ya, o zaman 'hadi, hemen değiştirelim şu anayasayı' diye teklifte bulunduk, baktık komisyonda kayboldular. Çünkü onların vehim olarak taşıdıkları şeyi biz yaşadık. AK Parti grubu aylarca partisi muhtemelen kapatılacak bir milletvekili topluluğu olarak Meclis'te kararlı şekilde devam etti..Bugün eğer bir çok konuda çok daha özgür bir ortamda yaşıyorsak bunu 23. dönem milletvekillerine borçluyuz. Hepsinden Allah razı olsun. Millet ve tarih onlara hak ettiği yeri ve değeri vermiştir, verecektir."

"İki dünyaya inanan insanların dönemi yoktur"

Davutoğlu, "Çözüm Süreci'yle milli birliği, beraberliği pekiştirmiş olarak buradayız. Demokrasiyi güçlendirmiş olarak buradayız. Ve nihayet birileri oyunların en çirkinine, beklentilerin en kötüsüne, ahlaki bakımdan en zaafına sığındı" diye konuştu.

Başbakan Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Hep şöyle beklediler; 'Nihayet bunlar da insan' dediler. 'Nihayet bunların nefsi var. Bunlar da o nefse kapılıp birbirlerine düşerler'. Dışarıdan oyunların fayda etmediğini görünce Cumhurbaşkanlığı seçimleri üzerinden 'Acaba Cumhurbaşkanlığı değişimi esnasında bir sıkıntı yaşanır mı? Acaba Genel Başkan, Başbakanlık değişimi esnasında bir sıkıntı yaşanır mı?' İsimler ürettiler. 'Üç dönemciler', şucular, bucular, 'Üç dönemciler' diye bir isim ürettiler. Aynen geçmişte 'Küskünler' gibi. Bilmiyorlar ki iki dünyaya inanan insanların dönemi yoktur. İki cihana inanan insanların iki dönemi var. Bu dünyada yaptıkları, öbür dünyada verecekleri hesap. Başka 3 dönem, 5 dönem ayrımı yok. Allah bu dönemde hakkını vermeyi, öbür dönemde de hesabı vermeyi bize nasip eylesin. Hep bu beklenti içine girdiler. Ne oldu?"

"Tecrübelerinden istifade etmek üzere bir göreve davet edeceğiz"

Davutoğlu, bu ilke koyulurken kurucular arasında çok tartışmalar yapıldığına emin olduğunu belirterek, "Bu ilkenin yanlışlığı doğruluğu üzerine hala tartışabiliriz. Ama tartışamayacağımız bir tek şey var. Üç dönemini tamamlayan arkadaşlarımızın dava sadakatini tartışmayız, tartıştırtmayız" dedi. 

Davutoğlu şunları söyledi:

"Onlar sadece milletvekilliği dönemindeki, yani Meclis'teki görevleri itibariyle üç dönemi tamamladılar. Genel Merkezde her an görev alabilirler. Her türlü faaliyetin içinde olabilirler. İllerde, diğer çalışmalarda, her kademede görev alabilirler. Ama son MYK toplantısında da arkadaşlarla konuştuk, ben bunu kendimin de bir talebi olarak, siyaset de bu anlamda zikrederek söylüyorum. Siyaset aynı zamanda bir okuldur. Gördüğümüz ve tecrübe ettiğimiz kadarıyla. Hen gün yeni bir şeyler öğreniyoruz. Her gün yeni bir şeyle öğretiyoruz. Hep beraber, birlikte öğreniyoruz. O bakımdan uygun görmeleri halinde, özellikle kıdem bakımından çok önemli görevler de üstlenmiş, üç dönemi bitiren dostlarımızı, arkadaşlarımızı, parti içi özellikle de yeni milletvekillerimizin oryantasyonu da dahil olmak üzere bir anlamda iç hizmet eğitimi gibi tecrübelerinden istifade etmek üzere bir göreve davet edeceğiz. Taa ki tekrar tekrar Amerika keşfedilmesin, bir gelenek kendini yeniden üreterek gelecek nesillere intikal edebilsin. Bunun için başlı başına genel merkezde bir siyasi tecrübe aktarımı birimi oluşturmayı düşünüyoruz."

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.