Demir çelik fabrikasında feci kaza: 3 ölü

Baştuğ Metalurji'de karbon silosunun içine düşen 3 işçi hayatını kaybetti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Recep ŞENYURT

OSMANİYE - Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) bulunan ve Türkiye'nin en büyük sanayi kuruluşlarından biri olan Baştuğ Metalurji firmasında meydana gelen iş kazasında 3 işçi hayatını kaybetti, 11 kişi de yaralandı. 

DÜNYA’nın fabrika yetkililerinden aldığı bilgiye göre, karbon silosunun rutin bakımı esnasında meydana gelen kaza 3 işçinin ölümüyle sonuçlandı. 15 metre yüksekliğinde olan karbon silosunun içine düşen 1 işçiyi kurtarmak isteyen 2 işçi de toz karbon silosunun içine düşerek feci şekilde can verdi. 3 işçinin hayatını kaybetmesi sonrasında arkadaşlarını bulundukları yerden çıkarmak için müdahale eden 11 işçi de gazdan etkilendi ve hastaneye kaldırıldı. İlk müdahaleden sonra 1 işçi taburcu olurken, 10 işçinin tedavileri devam ediyor. Yaralıların herhangi bir hayati tehlikesinin bulunmadığı bildirildi. 

Demir-çelik sektöründe ilk 10 firma içinde yer alan Baştuğ Metalurji, 1 milyar doları aşan cirosuyla Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi’nde, 145 bini kapalı, toplam 700 bin metrekarelik tesislerinde hizmet veriyor. Yıllık 2 milyon ton sıvı çelik üretim kapasiteli Baştuğ Metalurji, dünyada ilk kez kullanılan ve günlük 6 bin 500 ton sıvı çelik üretim kapasiteli teleskopik tip elektrikli ark ocağına sahip.