30 °C

Demirtaş: Güven içinde Nevruz kutlanacak

BDP lideri Demirtaş, kutlamaların 17 Mart'ta Yüksekova'da başlayacağını ve 21 Mart'ta sona ereceğini belirtti

Demirtaş: Güven içinde Nevruz kutlanacak

ANKARA - Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Biz bütün halkın hiç çekinmeden Nevruz kutlamalarına katılabilmeleri için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Güven içerisinde Nevruz kutlanacaktır." dedi.

BDP Genel Başkanı Demirtaş ile Genel Başkan Yardımcısı Gültan Kışanak, İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ı makamında ziyaret etti. Görüşme sırasında Nevruz kutlamalarının gündeme geldiğini belirten Demirtaş, kutlamaların 17 Mart'ta Yüksekova'da başlayacağını ve 21 Mart'ta sona ereceğini kaydetti.

BDP olarak bu yıl Nevruz kutlamalarının huzur içerisinde gerçekleşebilmesi için planlama yaptıklarını belirten Demirtaş, şunları söyledi:

"Bütün teşkilatlarımıza bu yönlü genelgeler gönderildi. Hazırlıklarımız en coşkulu ve olaysız bir Nevruz süreci yaşamaya yöneliktir. Halkımıza da böylesi bir Nevruzu yaşatmak için parti olarak hazırlıklarımızı tamamlamış durumdayız. İadeyi ziyaret vesilesiyle sayın Bakan'la bu konuları da paylaştık.

Kendilerinin yaklaşımı da, olaysız bir Nevruz yaşanması ve Türkiye'de Nevruzun bir sendrom olmaktan çıkarak kutlama havasına dönüşmesi yönündedir. Sayın Bakan, tedbirleri bu yönde aldıklarını, Türkiye'de hiç bir yerde Nevruzun yasaklanmayacağını, izinli bir şekilde belirlenen meydanlarda ve alanlarda kutlanabileceğini ifade ettiler. Biz de bu vesileyle buradan halkımızın Nevruz Bayramı'nı kutluyoruz. Huzur içerisinde, coşkulu, kitlesel Nevruzlar kutlayalım diye mesajlarımızı iletmiş olalım."

Demirtaş, "İçişleri Bakanı'nın size Nevruz kutlamalarıyla ilgili özel bir ricası veya mesajı oldu mu?" şeklindeki soruyu yanıtlarken, yetkililerin de, BDP olarak kendilerinin de gereken güvenlik önlemlerini alacaklarını belirterek, "Biz bütün halkın hiç çekinmeden Nevruz kutlamalarına katılabilmeleri için çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Güven içerisinde Nevruz kutlanacaktır" diye konuştu.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap