9 °C

Denetimli serbestlik Ergenekon sanıklarını vurdu

Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde kapalı ve açık cezaevinde yemek yapan personelin cezaevinden çıkması sonucu, "Ergenekon" davasının görüldüğü duruşma salonunun bulunduğu bölümde öğlen yemeği verilemedi.

Denetimli serbestlik Ergenekon sanıklarını vurdu

İSTANBUL - Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'nde kapalı ve açık cezaevinde kalan 658 kişinin, Denetimli Serbestlik uygulamasından yararlanarak tahliye edilmesi nedeniyle "Ergenekon" davasının görüldüğü duruşma salonunun bulunduğu bölümde öğle yemeği verilemedi. Silivri İnfaz Hakimliği, Denetimli Serbestlik ve Yardım Merkezleri ile Koruma Kurulları Kanunu'nda değişiklik öngören yasanın uygulamaya girmesinin ardından hükümlülerin yaptığı başvuruları değerlendirdi.

Buna göre, açık cezaevinde kalan 390 kişiden 308'inin yeni yürürlüğe giren bu yasadan yararlanma hakkı olduğu tespit edildi. Bu kapsamda işlemleri tamamlanan 259 kişi tahliye oldu. Kapalı cezaevinde kalan hükümlülerin başvurusunu da değerlendiren infaz hakimliği, burada kalan 399 kişinin tahliyesine karar verdi. Yasayla birlikte Silivri açık ve kapalı cezaevinde kalan toplam 658 kişi tahliye edilirken, bu sayının 700'ü aşması bekleniyor. Müracaatta bulunan 7 kişinin talebi ise, gerekli yasal şartlar oluşmadığı için kabul edilmedi.

Bu arada, "Ergenekon" ve "Balyoz Planı" davalarının görüldüğü cezaevinin içindeki ve bitişiğindeki duruşma salonuna bağlı yemekhane ve kafeterya hizmeti, açık cezaevinde kalan mahkumların çalıştığı cezaevi işyurdu tarafından yapılıyor. Açık cezaevinde 259 kişinin tahliye olması nedeniyle bugün İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından birinci "Ergenekon" davasının görüldüğü cezaevinin bitişiğindeki büyük duruşma salonuna bağlı yemekhanede öğlen yemeği verilemedi. Yetkililer, bu sorunun, izleyici sayısı kalabalık olan "Balyoz Planı" davasının önümüzdeki perşembe günü yapılacak duruşmasına kadar giderileceğini bildirdi.

(AA)

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.