12 °C

”Deniz Feneri'yle ilgili hiçbir endişemiz yok”

Bakan Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca "Deniz Feneri Davası" dosyasının bir örneğini istemesiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu

”Deniz Feneri'yle ilgili hiçbir endişemiz yok”

 

ANKARA - Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, "Deniz Feneri Davası" dosyasının bir örneğini istemesini değerlendirirken, hiçbir endişeleri bulunmadığını, AK Parti'nin yurt dışından herhangi bir yardım almasının söz konusu olmadığını söyledi.

Şahin, TBMM'de gazetecilerin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının, Almanya'dan talep ettiği "Deniz Feneri Davası" dosyasının bir örneğini, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının da istemesini nasıl değerlendirdiğine ilişkin sorularını yanıtladı.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının, haberleri ihbar kabul ederek, Almanya'dan talep edilen dosyanın bir suretinin de kendilerine gönderilmesini istediğini basından öğrendiğini ifade eden Şahin, dosyayı, Adalet Bakanlığına geldikten sonra bekletmeden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına göndereceklerini belirtti.

Şahin, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının da gelen dosya ve bilgilerin birer örneğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığına göndereceğini, Başsavcılığın da iddiaları inceleyeceğini belirterek, "Bunun da normal, rutin bir iş olduğunu düşünüyorum" diye konuştu.

"Hesaplarımız son derece açık"

"AK Parti ile ilgili bir sonuç doğurur mu?" şeklindeki soruya Şahin, "Hayır, bizim böyle bir kaygımız asla yok. Öyle dışardan yardım almamız söz konusu değil. Hesaplarımız, kitaplarımız son derece açıktır" yanıtını verdi.

AK Parti'nin, kurulduğu andan itibaren hesap, gelir ve harcamalarını internet sitesinden yayınlayan ve böylece kamuoyu denetimine tabi olan tek parti olduğunu ifade eden Şahin, hesapları açısından en şeffaf partinin, AK Parti olduğunu söyledi.

Şahin, hiçbir endişeleri bulunmadığını, yurt dışından herhangi bir yardım almalarının söz konusu olmadığını belirterek, "Ama tabi herkes, her kurum da görevini yapacaktır" dedi.

"Böyle bir girişimin olması, bir şeye işaret eder mi?" sorusuna da Şahin, "Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının takdiridir. Ben, ona bir şey diyemem" karşılığını verdi.

Adalet Bakanı Şahin, terörle mücadele konusunda yapılacak yasal düzenlemelere ilişkin soruyu yanıtlarken de dün akşam bürokratlarla değerlendirme yaptığını, tek başına karar veremeyeceğini ifade etti. Şahin, "Belki Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısında onları tekrar ele alacağız. Eğer bir sonuca varırsak, adım atma noktasına gelirsek, daha sonra açıklama yapılır" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.