11 °C

Dersten çıkıp cezaevine gitti

2001 yılında dersinde başörtüsüne izin vermediği gerekçesiyle 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onanan Prof. Dr. Renan Pekünlü, cezaevine girmeden önce son kez öğrencilerine ders verdi. Pekünlü'nün son dersinde duygulu anlar yaşandı

Dersten çıkıp cezaevine gitti

İZMİR - Başörtüsü nedeniyle hapis cezası alan ilk kişi Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri eski öğretim üyesi Pekünlü, bugün Foça Açık Cezaevi’ne girmeden önce son dersini verdi. Dava sürecinde YÖK’ün başlattığı soruşturma sonucunda görevden alınan Pekünlü, 'Evren ve Evrim'konulu son dersini İzmir Bornova Büyük Park içinde yer alan Evlendirme Dairesi’nde bu sabah verdi. Prof. Dr. Pekünlü öğleden sonra teslim olacak.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Uzay Bilimi ve Astronomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Renan Pekünlü, 2001 yılının Mart ayında fakülte binasına türbanıyla girmek isteyen öğrencilerine tutanak tutup izin vermeyince, YÖK'e şikayet edildi. Bunun üzerine, YÖK'de, iznine rağmen türbanlı öğrencilerini almayan Renan Pekünlü, hakkında 'Öğrenim özgürlüğünü engellediği' gerekçesiyle şikayetçi olunca, 4'üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde dava açıldı. 

Bu davadan Pekünlü'ye verilen 2 yıl 1 ay hapis cezası, Yargıtay tarafından da onandı. 'Anayasa'ya aykırılık ve adil yargılama hakkının engellendiği' gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi'ne yapılan itirazın da reddedilmesi üzerine Prof. Dr. Renan Pekünlü için, AİMH'e de başvuruldu. Ancak bu süreç devam etmesine rağmen, hakkındaki cezanın onanmasından dolayı, infazı ertelenmedi, cezaevi süreci başladı.

Son dersini verdi

Davalar sürerken emekli olan Prof. Dr. Rennan Pekünlü'den, öğrencileri, öğretim üyesi arkadaşları cezaevine girmeden önce son bir ders vermesini istedi. Bunun üzerine Prof. Dr. Pekünlü Bornova Belediyesi Nikah Salonu'nda "Evrim ve Evren" konulu ders verdi. Bornova Belediyesi'nin yanı sıra, Ege Öğretim Elemanları Derneği, Tüm Öğretim Elemanları Derneği, Dokuz Eylül Öğretim Elemanları Derneği, Eğitim İş ve İzmir tabip Odası'nın desteklediği etkinlikte, Prof. Dr. Renan Pekünlü ve eşi Belma Pekünlü, salonundakilerin, 'Renan Hoca yalnız değildir' ve 'AKP diktatörlüğü yıkılacaktır' sloganlarıyla içeriye girdi.

Salondaki kalabalıktan dolayı, arkadaşlarıyla merdivenlerde oturmak zorunda kalan Prof. Dr. Renan Pekünlü, özgeçmişinin okunmasının ardından son dersini vermek üzere kürsüyü çağırıldı. Uğurlamaya gelenlerin bu sırada bir kez daha, 'Rennan hoca yalnız değildir' sloganları atıp uzun süre alkışlaması üzerine, Rennan Pekünlü, gözyaşlarını tutamadı. 'Beni ağlattılar' diyerek dinleyenleri selamlayan Pekünlü, “Bu desteğiniz için çok teşekkür ederim. Beni ben yapan sizlersiniz. Bu son dersimiz değil. Daha yapacak çok işimiz var. Daha sona gelmedik" dedi. Prof. Dr. Rennan Pekünlü, daha sonra da, “Evrim ve Evren" dersini vermeye başladı.

Dersten sonra Foça Açık Cezaevi'ne gidip teslim olacak olan Pekünlü'nün, cezasının infazı olarak 4.5 ay cezaevinde kalacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.