4 °C

"Devlet adaletle yönetilir, öfkeyle yönetilmez"

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, "Devlet adaletle, bilgiyle yönetilir; öfkeyle, ön yargıyla yönetilmez" dedi.

Devlet adaletle yönetilir, öfkeyle yönetilmez

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yerel Yönetimler ve Adalet" sempozyumunda konuştu.

"Dünyanın bütün nehirleri adalete susamış bir insanın susuzluğunu gidermeye yetmez" sözüne atıfta bulunan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Adalet için verilen mücadele, insanlık tarihinin verdiği en köklü mücadeledir. Yöneten adaleti hakime değil kendisine bırakmışsa, adaleti 'ben dağıtırım' noktasına gelmişse, adalet iflas etmiştir. Adaleti dağıtan yargıçtır, suçluyu belirleyecek olan hakimdir. Savcı, avukat, ben, sizler değilsiniz, hakimdir.

Günümüzün Türkiyesi'nde suçluyu belirleyen siyasi otoritedir. Bir kişi kalkıp diyor ki 'Falan kişi suçludur, haindir'. Savcılar harekete geçiyor ve yargıç onun söylemlerini kararına geçiriyor ve karar çıkıyor. Bu ülkede adalet yok. Türkiye'nin en büyük ve en temel sorunu; bu ülkede adalet yok. Hangi partiden, görüşten, inançtan, kimlikten olursa olsun, bütün vatandaşlarımızın üzerinde mutabık kaldığı; 'Bu ülkede adalet yok.' Biz bunun, adaletin mücadelesini veriyoruz. Adaleti kendim veya sizler için değil, 80 milyon için istiyorum."

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, konuşmasında yerel yönetimlerde "adalet" konusundan da bahsetti.

Devlet kinle, öfkeyle, bilgisizlikle, ön yargıyla değil adaletle yönetilmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Devletin tüm kurumları bir kişinin 2 dudağından çıkacak söze teslim ediliyorsa, orada parti devleti de değil, şahıs devleti vardır." dedi.

Bugün Türkiye'nin geldiği noktanın, parti devletini aştığını, "bir aile devleti"ne, "şahsi devlet"e dönüştüğünü savunan Kılıçdaroğlu, "Siyasi otorite yargı üzerindeki gücünü o kadar ileri bir noktaya götürmüştür ki en alttaki hakim en üstteki hakime 'Ben seni tanımam, senin kararlarına uymam' diyor. 'Anayasa böyle yazıyor' diyor. Sayın başkan, anayasadan hükümler okudu. İyi de anayasa askıda. Anayasası yürürlükte olmayan bir Türkiye'deyiz. Hangi Anayasa? 'Yargı bağımsızdır' diyor, hangi yargı bağımsız, hangi hukuk? Daha acı olan; hangi hükümet? İki hükümet var. Bir saray hükümeti, biri Binali Yıldırım hükümeti. Bir yasal, biri gayri yasal." değerlendirmesinde bulundu.

"Harekatın yanındayız ama beyler bundan rahatsız"

Kılıçdaroğlu, Zeytin Dalı Harekatı'na değinerek, şöyle devam etti:

"Afrin'de operasyonlar yapılıyor. Yapılmalı mı? Evet, yapılmalı, hiçbir itirazımız yok. Kahraman ordumuza sonuna kadar güveniyoruz. Karda kışta mücadele ediyorlar. Kimin için? Terörü önlemek ve bu ülkede herkesin huzur içinde yaşaması için. Bu mücadelenin yanındayız ama beyler bundan rahatsızlar. Bunu gayet iyi biliyorum.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.