9 °C

Dinleme yapılmışsa herhangi bir korkum yok

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, telefon dinlemeleriyle ilgili, "Benimle ilgili de 'ihtimal dışı' diyemem. Dinleme yapılmışsa herhangi bir korkum, kaygım yok" dedi

Dinleme yapılmışsa herhangi bir korkum yok

İSTANBUL - Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, telefon dinlemeleriyle ilgili, "Benimle ilgili de 'ihtimal dışı' diyemem. Çünkü teknolojinin geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Ama şunu söylemek isterim ki bu konularla ilgili herhangi bir kaygım veya herhangi bir korkum söz konusu değildir" dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Nükleer Güvenlik Zirvesi'ne katılmak üzere Hollanda'ya gitmeden önce Esenboğa Havalimanı'nda basına açıklama yaptı.

Bir gazetecinin, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sizin de dinlendiğinizi, zamanı gelince bunların da ortaya çıkarılacağını söyledi. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Cumhurbaşkanı Gül, şu yanıtı verdi:

"Şimdi ortaya çıkan durum şunu gösteriyor ki, bazı devlet görevlileri, kanunların kendilerine verdiği yetkiyi aşıp, kanunları çiğneyip, kanunların ötesinde kendi başlarına birçok dinlemeler yapmışlar. Bunların hepsi şu, önce bunu söylemek isterim. Muhakkak ki bunlarla ilgili işlemler de hukuk çerçevesi içerisinde delillendirilmeli ve bu tip kanunsuzlukları yapanlar muhakkak ki kanunlarımız çerçevesinde cezalandırılmalı. İkincisi bunları doğrusu benimle ilgili de 'ihtimal dışı' diyemem. Çünkü teknolojinin geldiği noktada bunları tamamen engellemek mümkün değil. Ama şunu söylemek isterim ki bu konularla ilgili herhangi bir kaygım veya herhangi bir korkum söz konusu değildir, varsa böyle şeylerin ortaya çıkmasında."

Cumhurbaşkanı Gül, bir gazetecinin "Dinlemelerle ilgili 'ihtimal dışı diyemem' dediniz. Daha önce yaptığınız açıklamada..." sözleri üzerine de şöyle konuştu:

"Hayır, benim bir bilgim yok. Makamımızla devlet işlerini yaptığım konularla ilgili her türlü, tabii ki bir devlet ciddiyeti içerisinde gerekli tedbirler alınır. Bunun bilinmesini isterim. Bunun kuralları vardır. Tedbirler alınır ama nasıl Twitter ile ilgili, diğer iletişim konularıyla ilgili bunlar artık teknik olarak mümkün değil dedim, işte bu tip telefonlar da dinlemeleri de teknik olarak artık bazen mümkün olmuyor.  

Eğer devlet görevlisi olarak görevi kanunların ve mahkemelerin verdiği istikamette bu dinlemeleri yapan insanlar, bunun ötesine geçip, kendi amaçları doğrultusunda, bu sadece önemli devlet adamları olmaz, bir çok vatandaşlarımız da sivil sıradan vatandaşlarımızla da ilgili olabilir, bu tip dinlemeleri yapıp kanunsuz işler yaparlarsa dedim ki böyle olunca hiç kimse ihtimal dışı olamaz. Tekrar söylüyorum, böyle bir şey varsa benim bilgim dahilinde değil. Ama varsa herhangi bir şekilde korkum ya da kaygım yok, söylemek isterim."

"Bu tip yasaklar en kısa süre içinde kalkacaktır"

Bir gazetecinin, "Twitter kapanmadı dediniz, bazı diyaloglar oldu dediniz, bu diyolog yöntemlerinde Türkiye içinde de bir girişiminiz oldu mu?" sorusuna Gül şöyle cevap verdi:

"Sayın bakanlar seçim kampanyası için Ankara dışındalar. Kendileriyle telefonla görüştük. İlgili görevlileri çağırdım, onlarla da konuştum, bilgi aldım. Twitter'ın Türkiye'de bir temsilcisi yok. Bu tip iletişim platformlarıyla problemler çıkmadan önce iyi kanalların kurulması gerekir, konuşulması gerekir. Böyle bir noksanlık vardı. Şimdi bunların hemen temsilci olacak şekilde demeyim de bir avukatları, onların adına hareket edebilecek kanal oluşmuş oldu. Bu bilgileri de verdiler bana. Bazı mahkeme kararları, özel kişilerle ilgili, siyasi ve ifade özgürlüğüyle ilgili olmayan, haklı gerekçelerden bahsedildi. Ben inanıyorum ki bunlar zaten Twitter merkezi tarafından anlayışla karşılanacaktır ve bunların hepsiyle ilgili gerekli tedbirler alınıp bu tip yasaklar en kısa süre içinde kalkacaktır."

 

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.