12 °C

”Dış politikada eksen değişikliği yok”

Başbakan Erdoğan, "Biz sadece bölgemizde proaktif olmak durumundayız" dedi.

”Dış politikada eksen değişikliği yok”

ANKARA - AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin dış politika ekseninin değişmediğini, yönünde, rotasında da bir sapmanın asla söz konusu olmadığını ifade ederek, "Avrupa Birliğine tam üyelik, Türkiye'nin stratejik hedefidir, bir devlet politikasıdır. Hükümetimiz bu stratejik ve tarihi hedefi gerçekleştirmek yolunda en kapsamlı ve en somut adımları atan bir hükümettir" dedi.

"AK Parti Genel Merkez Dış İlişkiler Başkanlığı 4. Geleneksel İftarı", parti genel merkezinde gerçekleştirildi.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin bulunduğu bölgede yaşanan çatışmaların, acıların bir gün dineceğine, bölgeye barışın, adaletin ve hukukun mutlaka egemen olacağına inandıklarını ifade ederek, "Merkezinde bulunduğumuz geniş coğrafyanın, ilelebet savaşlarla, ebediyen gözyaşıyla ve kanla anılacağına asla ve asla inanmıyoruz. Türkiye olarak da işte bu inançtan, bu umuttan yola çıkarak bölgemizde barışın kalıcı olarak tesis edilmesi için insan üstü gayret sarf ediyoruz" diye konuştu.

"Türkiye'nin dış politika ekseni değişmemiştir" diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye'nin aynı şekilde yönünde, rotasında da bir sapma asla söz konusu değildir. . Avrupa Birliğine tam üyelik, Türkiye'nin stratejik hedefidir, bir devlet politikasıdır. Hükümetimiz bu stratejik ve tarihi hedefi gerçekleştirmek yolunda en kapsamlı ve en somut adımları atan bir hükümettir.

Avrupa Birliği'ne üyelik noktasında, toplumumuzda, en önde gelen heyecanın zaman zaman kaybolduğu bir gerçektir. Ancak, altını çizerek ifade ediyorum, kimi zaman toplumda görülen heyecan kaybı, Hükümetin kararlılığının azalmasından değil, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik tavırlarından kaynaklanmaktadır."

Hükümetinin, Avrupa Birliğine yönelik samimi gayretlerinin en bariz ve en yakın göstergesinin, Anayasa'da yaptıkları en son değişiklik olduğunu belirten Erdoğan, TBMM'de muhalefet partilerinin yoğun ve anlamsız direncine rağmen 26 maddelik bir Anayasa Değişikliği Paketini Genel Kurul'dan geçirdiklerini söyledi.

"Anamuhalefet Partisi bu değişikliği yetmedi, Anayasa Mahkemesi'ne götürdü" diyen Erdoğan, 12 Eylülde bu paketin halkoyuna sunulacağını anımsattı. Erdoğan, "Ben inanıyorum ki değişime her zaman açık olan halkımız, 12 Eylül'de çoğunlukla 'evet' diyerek bu değişiklikleri kabul edecektir" diye konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.