10 °C

Dışişleri'nden 'kalıcı ateşkes' açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile Filistin arasındaki kalıcı ateşkesin bölgede şiddetin bitmesi ve sükunetin tesisi yönünde atılmış kayda değer bir adım olduğunu bildirdi

Dışişleri'nden 'kalıcı ateşkes' açıklaması

ANKARA - Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile Filistin arasındaki kalıcı ateşkesin bölgede sağlanacak kalıcı sükunet ve İsrail-Filistin ihtilafının adil, kapsamlı ve kalıcı çözüme kavuşturulmasına yönelik çabalar için de uygun zemini oluşturacağı açıklamasında bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İsrail ve Filistin arasında Gazze'de süresiz ateşkes ilan edilmesine ilişkin varılan mutabakatın memnuniyetle karşılandığı ifade edildi. Ateşkes süresince Gazze'nin yeniden imarı için gerekli olan malzemelerle acil insani ihtiyaçların girişi için İsrail ve Gazze arasındaki kapıların açılmasının, Gazze'ye mal ve insan girişi üzerindeki kısıtlamaların tümüyle kaldırılması için bir başlangıç olarak görüldüğü vurgulanan açıklamada, ateşkesin, bölgede şiddetin sona erdirilmesi ve kalıcı sükunetin tesisi yönünde atılmış kayda değer bir adım olduğunun altı çizildi.

Ateşkese riayet edilmesi ve taraflar arasındaki müzakerelerde tüm ihtilaflı konuların çözüme kavuşturulmasının önem taşıdığı belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tarafların bu doğrultuda gerekli siyasi iradeyi göstermelerini temenni etmekteyiz. Bölgede sağlanacak kalıcı sükunet, İsrail-Filistin ihtilafının adil, kapsamlı ve kalıcı bir çözüme kavuşturulmasına yönelik çabalar için de uygun zemini oluşturacaktır. Bu anlayışla Türkiye, Filistin halkının meşru taleplerini karşılayacak sürdürülebilir bir ateşkes sağlanması doğrultusundaki çabalarını önümüzdeki dönemde de kararlılıkla sürdürecektir."

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.