22 °C

Dışişleri'nden tepki geldi, Yunan hükümeti itiraz edeceğini duyurdu

Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın iltica kararının ikili ilişkiler ve bölgesel konulardaki ortak çalışmaların üzerinde etkisi olacağını duyurdu. Bu açıklama sonrası Yunan hükümeti, komisyon kararına itiraz ettiğini belirtti.

Dışişleri'nden tepki geldi, Yunan hükümeti itiraz edeceğini duyurdu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Yunanistan'a kaçan 8 darbeci askerden 1'ine siyasi sığınma hakkı verildi. Bu karar sonrası Dışişleri Bakanlığı'ndan açıklama geldi.

Bakanlık, "Siyasi saiklerle alındığını düşündüğümüz bu kararın Yunanistan'la ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konulardaki ortak çalışmalarımız üzerinde kuşkusuz etkileri olacaktır açıklamasını yaptı.

Açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

"15 Temmuz darbe girişimine katılan sekiz darbeciden birine sığınma hakkı veren Yunanistan, bu kararı ile darbecileri koruyan ve onlara kucak açan bir ülke olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur.

Türkiye’de demokratik düzeni hedef alan, güvenlik güçlerimizden ve sivillerden yüzlerce vatandaşımızı şehit eden suçluların ülkemizde adalet önünde hesap vermesini yeniden engelleyen Yunanistan, terör ve suçla mücadele konusunda bir müttefik ülkeden beklediğimiz destek ve işbirliğini göstermemiştir.

Siyasi saiklerle alındığını düşündüğümüz bu kararın Yunanistan’la ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konulardaki ortak çalışmalarımız üzerinde kuşkusuz etkileri olacaktır."

Yunan hükümeti karara itiraz etti

Yunanistan Başbakanlık Basın Bürosu’ndan yapılan yazılı açıklamada, darbeci askerin kabul edilen sığınma talebinin iptali için ilgili mahkemeye itirazda bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, "8 Türk asker ile ilgili defalarca ve açıkça ifade edilen sabit tezimiz çerçevesinde, Yunan hükümeti tarafından, İkinci Derece Mülteci Komisyonu’nun sığınma verilmesiyle ilgili dünkü kararının iptali için dilekçe sunulmuştur." ifadelerine yer verildi.

Yunanistan darbeci askerin iltica talebini kabul ettiYunanistan darbeci askerin iltica talebini kabul etti

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap