DİSK'ten 1 Mayıs açıklaması

Genel Başkan Beko, 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak istediklerini bildirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye işçi sınıfının talebinin her zaman olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs'ı Taksim Meydanı'nda kutlamak olduğunu belirtti. 

DİSK'ten yapılan yazılı açıklamaya göre Beko, İstanbul Valisi Vasip Şahin'in katıldığı bir televizyon programında 1 Mayıs ile ilgili soruya "Toplantı ve gösteri yapılabilecek yerler belli, Taksim bunlardan biri değil" şeklinde yanıt verdiğini ifade etti. 

Valilik ve hükümetin, 1 Mayıs meydanı konusundaki mahkeme kararlarını, anayasayı ve yasaları görmezden gelmeye devam ettiğini savunan Beko, 1 Mayıs'ta Taksim'i yasaklamanın suç olduğunu ileri sürdü. 

Beko, 1 Mayıs'ın herhangi bir toplantı ve gösteri yürüyüşü olmadığını belirterek, "1 Mayıs, resmi bir bayram günü olarak, Vali'nin atıf yaptığı 2911 sayılı yasada istisna olarak belirtilen hallerden biridir. Taksim'de 1 Mayıs'ın yüz binlerle kutlandığı 3 yıl boyunca tek bir kişi bile bundan zarar görmemiş, yasa dışı bir şekilde Taksim'in yasaklandığı yıllarda ise yüzlerce kişi yaralanmış, milyonlarca İstanbullu fiili sıkıyönetimin, fiili sokağa çıkma yasağının, gaz bombalarının, polis şiddetinin mağduru olmuştur" ifadelerini kullandı. 

DİSK Genişletilmiş Başkanlar Kurulu'nun 25-26 Mart'ta Bolu'da toplanarak, 2015 1 Mayısına ve 7 Haziran'daki genel seçime dair kararlar alacağını bildiren Beko,  24 Mart'ta görülecek DİSK-KESK-TMMOB ve TTB yöneticilerinin yargılandığı 2014 1 Mayısının ikinci duruşmasına da katılacaklarını, Taksim'i savunmaya devam edeceklerini kaydetti. 

Beko, gerekli önlemler alınmadığı için Soma'da, Ermenek'te, Torunlar'da ve binlerce iş cinayetinde 15 bin işçinin yaşamını yitirdiğini ifade ederek, "Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceği için mücadele etmek ahlaki, sınıfsal ve siyasal bir ödev olduğu için Taksim'de olmak istiyoruz. 1977'de yitirdiğimiz işçi kardeşlerimizin ve 2013'te yitirdiğimiz gencecik evlatlarımızın anısını yaşatmak için Taksim'de olmak istiyoruz" değerlendirmesini yaptı. 

Bu konularda ilginizi çekebilir