22 °C

Diyanet'e yeni başkan

Diyanet İşleri Başkanlığına Prof. Dr. Erbaş'ın atanmasına ilişkin karar Resmi Gazete'de yer aldı.

Diyanet'e yeni başkan

Diyanet İşleri Başkanlığına Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Erbaş'ın atanmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı Resmi Gazete'de yayımlandı.

Atama kararı, 23 Nisan 1981 ve 2451 sayılı Kanunun 2. maddesi ile 22 Haziran 1965 tarihli ve 633 sayılı Kanunun 3. maddesi uyarınca alındı.

Prof. Dr. Ali Erbaş kimdir?

Ordu'da 1961 yılında doğan Prof. Dr. Erbaş, Sakarya İmam Hatip Lisesi'ni bitirdikten sonra Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nden mezun oldu.

İstanbul Fatih Müftülüğüne bağlı çeşitli camilerde din görevlisi olarak çalışan Erbaş, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi'nde yüksek lisans yaptı. Daha sonra doktorasını tamamlayan Erbaş, Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dinler Tarihi Ana Bilim Dalında yardımcı doçent görevinde bulundu.

Dinler tarihi ve din bilimleri alanlarında araştırmalar yapan Erbaş, misafir öğretim üyesi olarak Strazburg Beşeri Bilimler Üniversitesi'nde alanıyla ilgili araştırmalar yaptı.

Erbaş, 1998 yılında doçent, 2004 yılında ise profesör unvanı aldı.

Sakarya Üniversitesi İlahiyat Fakültesi dekan yardımcılığı görevini yürüten Erbaş, daha sonra bu fakültede dekanlık görevini yürüttü.

Sakarya Üniversitesi senato üyeliği yapan Erbaş, 2006-2011 arasında ise aynı üniversitede yönetim kurulu üyeliği görevini üstlendi.

Erbaş, 2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne atandı. Ali Erbaş, daha sonra bu yılın haziran ayında Yalova Üniversitesi rektörlüğü görevine getirildi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap