26 °C

Diyarbakır'da 25 bin kök kenevir imha edildi

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı timlerin yaptığı 2 ayrı operasyonda toplam 25 bin 600 kenevir bitkisi ele geçirildi.

Diyarbakır'da 25 bin kök kenevir imha edildi

Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı timlerin yaptığı 2 ayrı operasyonda toplam 25 bin 600 kenevir bitkisi ele geçirildi. Kent merkezinde narkotik polisin yaptığı operasyonda 175 ecstasy uyuşturucu hap, ikinci operasyonda ise 200 gram kubar esrar ve 21 gram toz esrar ele geçirildi.

Diyarbakır Valiliği tarafından bugün yazılı olarak yapılan açıklamada, "Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı, KOM Şube Müdürlüğü, Dicle ilçe Jandarma Komutanlığı ve Lice ilçe Jandarma Komutanlığınca uyuşturucu ile mücadele kapsamında arazi arama faaliyeti icra edilmiştir. İcra edilen arazi arama faaliyeti sonucunda; Lice ilçesi Gürbeyli Mahallesi kırsalında 2 dönüm araziye ekili vaziyette yaklaşık 2 bin 100 kök, Dicle ilçesi Değirmenli mahallesi kırsalında 5 dönüm araziye ekili vaziyette yaklaşık 23 bin 500 kök olmak üzere toplam 25 bin 600 kök uyuşturucu madde yapımında kullanılan kenevir bitkisi ele geçirilmiştir. Cumhuriyet Savcılığının talimatı ile ele geçirilen kenevir bitkileri İl Tarım Müdürlüğünden gelen yetkililer nezaretinde yakılmak suretiyle imha edilmiş olup, 2 şüpheli şahıs hakkında adli işlemlere başlanılmıştır" denildi.

Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan yazılı açıklamada ise Bağlar Kaynartepe ve Yunus Emre Mahalleleri'nde yapılan operasyonda, uyuşturucu tacirlerinin akıllara durgunluk veren yöntemlerine rağmen polisten kaçamadı. Emniyet açıklamasında, "22/06/2015 günü gerçekleştirilen ilk operasyonda, sokakta uyuşturucu satıldığı ihbarını alan narkotik ekipleri, Bağlar İlçesi Kaynartepe Mahallesinde bir çıkmaz sokakta klima motorunun hortum arasına gizlenmiş 175 adet ecstasy uyuşturucu hap ile birlikte N.Y isimli şüpheliyi yakaladı. Aynı gün gerçekleştirilen ikinci operasyonda ise, Bağlar İlçesi Yunus Emre Mahallesinde bulunan bir sokakta uyuşturucu satışı yapıldığı bilgisini alan polis ekipleri, sokakta yaptıkları arama sonucunda M.E isimli şüpheliyi, bir karton kutu içerisinde ayrı ayrı paketlenmiş 200 gram kubar esrar ve 21 gram toz esrar ile birlikte yakaladı. Mahkemeye çıkarılan N.Y ve M.E isimli şüpheliler 23.06.2015 günü tutuklanarak cezaevine gönderildi" ifadelerine yerverildi.

 

Kaynak: DHA