18 °C

Doktorlar, işçiler, öğretmenler iş bıraktı

Gezi Parkı eylemlerine bugün 4 büyük sendikanın desteği ile Türkiye'nin dörtbir yanında yüzbinlerce kişi iş bırakarak katıldı.

Doktorlar, işçiler, öğretmenler iş bıraktı

ANKARA - KESK'in başını çektiği ve dün başladığı iş bırakma eylemine bugün DİSK, TTB ile TMMOB da katıldı. Böylece öğretmenler, doktorlar, işçiler, mimar ve mühendislerden oluşan yaklaşık 850 bin üyeli dört örgüt, doğaya, yaşama, emeğe ve Taksim'e sahip çıkmak için meydanlara indi.

Gruplar Ankara'da Kızılay, İzmir'de Gündoğdu Meydanı'nda biraraya gelirken, İstanbul'da onbinlerce gösterici Taksim Meydanı'nda bir araya geldi. Ayrıca, Antalya, İzmir, İzmit ve Çanakkale, Bursa, Kilis gibi çeşitli kentlerde de iş bırakma eylemleri yapıldı.

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonuna (DİSK) bağlı sağlık, liman, lastik, elektrik-gaz sektörü işçileri; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonuna (KESK) bağlı eğitim, sağlık, belediye, nüfus ve vergi dairesinde çalışanları ile Türk Tabipleri Birliği'ne (TTB) bağlı hekimler ve Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliğine (TMMB) bağlı mimar ve mühendisler "Doğaya, yaşama, emeğe, Taksim'e sahip çıkma" sloganıyla Türkiye genelinde iş bırakarak ve kent meydanlarında toplandı.

DİSK 3 bin kişi ile yürüdü

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Tekstil İşçileri Sendikası Genel Başkanı Rıdvan Budak ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun da bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi, 'AKP Diktatörlüğü’ne Karşı Yürüyoruz’ pankartı ile bir protesto gösterisi düzenledi. Şişli’deki DİSK Genel Merkezi’nin önünden 13.00’de yürüyüşe geçen topluluğa Tabipler Odası da destek verdi.

Hatay'da binler toplandı

Taksim Kazancı Yokuşu’na karanfil bırakan Kani Beko, "1 Mayıs 1977 yılında işçi arkadaşlarımıza faşist katillerin sıkmış olduğu kurşunlar sonrası öncelikle, kaybettiğimiz 36 arkadaşımızı burada DİSK olarak saygı ve sevgiyle bir kez daha anıyoruz. Bugün aramızda olmayan tüm görev şehitlerimiz anısına bu karanfillerimizi bırakıyoruz" dedi. Habercilerin sorusu üzerine Kani Beko, "Bu Taksim’de ağaçların kesilmemesi, AVM yapılmaması için başlatılan direniş. Ama Türkiye’de bugün bu direnişe bağlı olarak demokrasi özgürlük, barış adına atılmış bir adımır. Kısaca AKP faşizmine karşı yapılmış bir direniştir. AKP diktatörlüğünün akılını başına toplaması lazım. Gençlerin işçilerin, çalışanların vermiş olduğu mesajı iyi okuması gerektiğini düşünüyorum" diye konuştu.

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) da "Güvenli İstihdam,Ücret Garantisi " sloganıyla Taksim'e yürüdü. Unkapanı'ndaki SGK İstanbul İl Müdürlüğü önünden yaklaşık bin kişiyle başlayan yürüyüş çevreden katılanlarda kısa sürede büyüdü.


İzmir'de 450 otobüs sefere çıkmadı

 İZMİR’de genel grev nedeniyle her gün 1450 otobüsün sefere çıktığı kentte bu sabah sadece 1000 araç yolcu taşıdı. Genel-İş’in örgütlü olduğu İZELMAN’da işçiler direksiyon başına geçmedi. Belediye-İş’e bağlı İZLUAŞ ve ESHOT kadrolu şoförler acil hat planlamasıyla boşlukları doldurmasına karşın bazı güzergahlarda aksamalar görüldü, yolcular duraklarda bekledi. Hastanelerde de sağlık çalışanları eyleme katıldı, ancak yoğun başvuru olmadığından sorun görülmedi.

Gezi Parkı olayları nedeniyle yapılan genel grevde İzmir’de toplu ulaşımda örgütlü sendikalar ortak hareket etmedi. DİSK’e bağlı Genel-İş Sendikası’nı örgütlü olduğu belediye şirketi İZELMAN’da kadrolu şoförler 12.30’e kadar iş başı yapmadı. Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası’nda örgütlü ESHOT ve belediye şirketi İZULAŞ şoförleri  çalıştı. ESHOT Genel Müdürlüğü, alternatif hat planlarını devreye soktu.

Sabah vardiyasında İZELMAN şoförlerinin çalışmaması nedeniyle ESHOT ve İZULAŞ şoförlerine yeni hat planlaması yapıldı. Otobüs sıkıntısı yaşanacak hatlara İZULAŞ ve ESHOT otobüsleri kaydırıldı. Otobüslerin dijital panoları kapatıldı. Sadece İZULAŞ tabelası yerleştirildi. Otobüsler ön camlarına yapıştırılan kağıttan geçici hat numaralarıyla sefere çıktı. ESHOT Genel Müdürü Faruk Alçelik büyük bir sıkıntı görülmediğini açıkladı. Alçelik, "A’ ve ’B’ planlarımız vardı. Hat planlaması yaptık. İZULAŞ ve ESHOT otobüslerini bazı hatlara kaydırdık. Tabii ki sefere çıkan otobüs sayısının azlığından dolayı bazı aksamalar oldu. Toplam 1000 araç sefere çıktı. Ancak, İzmirlileri mağdur etmedik" dedi.

Kızılay'da polis çekildi

Yıllardan beri miting için hiçbir kuruma izin verilmeyen Kızılay Meydanı ise iş bırakanlar için açıldı. Polis dün meydanı tamamen protestoculara bıraktı. Polis, Başbakanlık binasının etrafında koruma duvarı oluşturarak eylemcileri uzaktan izliyor.  Havadan ise üç polis helikopteri denetim yapıyor. Kızılay meydanında toplanan binlerce gösterici, şenlik havasında eylemlerini sürdürüyor.


Ankara'da toplanan DİSK üyeleri Gezi Parkı protestolarına destek vermek isteyenler Kızılay Meydanı'nda toplandı. DİSK eski Genel Başkanı Erol Ekici, "Kızılay tarihinin en büyük eylemini görüyorum. Alanda 40-50 bin kişi bulunuyor" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap