Dolar kapandığı seviyelerden açıldı

Piyasalarda Moody's'den Cuma günü bir kredi notu indirimi gelmemesi ardından başlayan ve Rusya ile ilişkileri normalleştirmek üzere atılan adımlar ile devam eden iyimserlik eğilimi sürüyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Geçen haftayı Moody's endişesi ile 3.02 civarında tamamlayan dolar/TL, dün gün içinde en düşük 2.9465'e kadar geriledikten sonra günü 2.96'ın hemen altında tamamladı. Kur bu sabah da güne 2.9610/2.9625 seviyesinde başladı.

Dün akşam saatlerinde 3.13 civarında işlem gören sepet bazında TL bu sabah aynı saatte 3.1335/3.1353, 3.3030 civarında olan euro/TL ise 3.3060/3.3081 seviyesinde bulunuyor.

Bankacılar bugün iç piyasada Haziran ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerinin ABD'de ise haftalık işsizlik maaşı başvurularının yakından izleneceğini belirtiyorlar.

Reuters'ın 17 ekonomistin katılımıyla yaptığı ankete göre cari işlemler dengesinin Haziran ayında 4.3 milyar dolar, yıl sonunda ise 33.4 milyar dolar açık vermesi bekleniyor.

Dolar/TL'deki iyimserliği dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bankacılık sektörüne yönelik açıklamaları bir miktar azaltı.

Daha önce bankaların konut kredisi faizini yüzde 9'a doğru indirmelerini isteyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan bugün de faiz ve kredi politikasında olumsuz kırılma gördükleri bankaları not etmekten, kurallar çerçevesinde kendilerinden hesabını sormaktan çekinmeyeceklerini söyledi.

ABD'de yarın Temmuz ayına ilişkin üretici enflasyonu, perakende satış verileri ile Ağustos ayına ilişkin öncü Michigan tüketici güven endeksi açıklanacak.

Bankacılar yarınki verilere kadar piyasalarda sert bir hareketlilik öngörmüyorlar.