10 °C

Dolar son 1 ayın en düşüğünde

Dolar/TL, 2,92'nin altına gerileyerek son bir ayın en düşük seviyesine indi.

Dolar son 1 ayın en düşüğünde

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) bu yıl faiz artırımına gitmeyeceği ve küresel merkez bankalarının parasal genişlemeye devam edeceği beklentileri ile petrol fiyatlarındaki yükselişle gelişmekte olan piyasalarda iyimserliğe paralel dolar/TL de aşağı yönlü bir seyir izliyor.

Dün akşam saatlerinde 2.9468/29.9476 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 2.9360/2.9370 seviyesinde güne başladı. Açılış sonrasında düşüşünü sürdüren dolar, 2,92'nin altına gerileyerek en düşük 2,9166'yi gördü. Böylece kur son bir ayın en düşük seviyesine inmiş oldu.

Dün aynı saatte 3.1225/3.1235 seviyesinde olan sepet bazında TL  bu sabah 3.1141/3.1150, 3.2976/3.2989 seviyesindeki euro/TL ise 3.2926/3.2941 seviyesinde bulunuyor.

ING Bank Özel Bankacılık Stratejisti Pınar Uslu, ABD'de bugün açıklanacak verilerinin zayıf gelmesi halinde euro/dolar paritesinde 1.13 seviyesine yükseliş yaşanabileceğini belirterek, "Yurt dışı piyasalardaki ılımlı hava korunur, yurtiçinde de gündemi değiştirecek bir haber olmazsa dolar/TL'de kısa vadede 200 günlük basit hareketli ortalamanın bulunduğu 2.9254 seviyesine gerileme görülebilir. Kurda 2.95 ve 2.96 ise direnç seviyeleri. Hazine'nin bugünkü ihalesine gelecek talebin izleneceği tahvil piyasasında da ılımlı havanın korunarak, faizlerin nispeten dar bant aralığında hareket etmesini bekliyorum" dedi.

Petrol fiyatları, üreticilerin bir araya gelerek piyasadaki stok fazlasına yönelik bir çalışma yapabilecekleri beklentileriyle beraber üç gün içerisinde yüzde 10 yükselerek piyasalara destek verdi.

Uslu, "Cuma günü Fitch'in Türkiye ile ilgili değerlendirmesini açıklama ihtimali nedeniyle yatırımcıların özellikle Perşembe gününden itibaren temkinli bir duruş benimseyebileceği de göz ardı edilmemeli" dedi.

Türkiye'yi yatırım yapılabilir kredi notuyla derecelendiren Fitch, 18 Temmuz'da yaptığı açıklamada darbe teşebbüsü ve yetkililerin verdiği tepkinin ülkedeki siyasi riske dikkat çektiğini belirterek, kredi notuna etkisinin ise hükümetin verdiği tepki sonrası siyasi bölünmenin derinleşip derinleşmediğine ve kurumların bağımsızlığının azalıp azalmayacağına bağlı olduğunu ifade etti.

Fitch'in senelik değerlendirme takvimine göre Türkiye hakkındaki değerlendirmesi 19 Ağustos'ta yayımlanabilir.

Darbe girişimi sonrası kredi notunu gözden geçirmeye alan Moody's 8 Ağustos'ta yaptığı açıklamada gözden geçirmesinin sona ermediğini belirtirken, S&P ise darbe girişiminin hemen ardından kredi notunu bir kademe indirerek, Türkiye'nin ülke riskini de "orta derecede yüksek risk" düzeyinden "yüksek riske" revize etti.

Yurtiçinde bugün Hazine Ağustos ayı borçlanma programı çerçevesinde 11 Şubat 2026 itfalı 10 yıllık gösterge tahvili yeniden ihraç edecek. Veri gündeminin yoğun olduğu yurtdışında ise saat 11:30'da İngiltere TÜFE, saat 12:00'de Almanya ZEW endeksi, saat 1530'da ABD TÜFE, çekirdek TÜFE, yeni konut inşaatları ve inşaat ruhsatları, saat 16:15'te ise ABD sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranı verileri açıklanacak.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap