Dolar yeni haftaya yatay başladı

Paskalya tatiliyle hacimler düşük kalabilir, piyasanın gündeminde PPK atamaları yer almaya devam ediyor

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cuma gününü 2.8750 civarında tamamlayan dolar/TL bu sabah da önemli bir değişim göstermeyerek güne 2.8770 seviyelerinde başladı. 

Merkez Bankası'nın faiz koridorunun üst bandında bir yıldan fazla sürenin ardından gerçekleştirdiği ilk faiz indirimi piyasalarda sert bir harekete neden olmazken Paskalya tatili nedeniyle bazı ülkelerde piyasaların kısmen kapalı olmasıyla hacimlerin düşük kalması bekleniyor.

Bu hafta iç piyasada 2015 yılına ilişkin büyüme verileri, dış piyasada ise ABD tarım dışı istihdam verilerinin öne çıkacağını belirten analistler, piyasada Merkez Bankası başkanı ve bazı PPK üyeliklerine yapılacak atamaların yakından izlendiğini belirttiler.

TCMB Başkanı Erdem Başçı da dahil yedi üyeden oluşan Para Politikası Kurulu'ndaki üyelerden beşinin beş yıllık görev süresi bu yıl içinde dolacak. Görev süresi 19 Nisan'da dolacak olan Başçı'nın yeniden atanıp atanmayacağı ya da yerine kimin geleceği yakından izleniyor. Basında aralarında mevcut PPK üyelerinin de yer aldığı bir çok isim başkan adayı olarak gösterilirken, üst düzey ekonomi yetkilileri ise bu atamayı zorlu gündemin ortasında yeni bir gerilim alanı yaratmadan tamamlamak istiyor.

Reuters'ın kısa süre önce yayımladığı bir analizde "Türkiye şartlarında bir ay çok uzun bir süre" diyen bir hükümet yetkilisi, "Şu anda Başçı ya da başka bir isim üzerinde anlaşılmış değil. Ancak atama taraflar arası bir uzlaşma ile yapılacaktır" demişti. 

Diğer bir hükümet yetkilisi de atamanın iç ve dış piyasalara verilecek mesaj açısından kritik önemde olacağını belirtirken, "Piyasaların en çok izlediği bu konuda sağlıklı bir mesaj şart. Hükümet tarafından Başçı'nın ikinci dönemi kullanması yönünde bir eğilim var. Merkez Bankası'nın başında kritik dönemleri atlatmış tecrübeli bir isimle yola devam etmek şu anda en doğru adım olabilir" dedi ve ekledi: "Erdoğan ve cumhurbaşkanlığındaki bazı yetkililer Başçı'nın değil özellikle faizlerin aşağı çekilmesini sağlayacak bir ismin Merkez Bankası Başkanı olmasından yana. Fakat piyasa şartları, dikkate alındığında her şey bıçak sırtı. Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı arasında bir uzlaşma sağlanması şart ancak Cumhurbaşkanlığı tarafının çok daha ısrarcı olma ihtimali yüksek." 

Cumhurbaşkanı Ekonomi Başdanışmanı Cemil Ertem ise Cuma günü TRT Haber'e yaptığı açıklamada, TCMB başkan atamasının yerine para politikası duruşunun bundan sonra nasıl şekilleneceğinin tartışılmasının daha uygun olacağını söyledi. "TCMB'nin başkan değişimi üzerinden tartışmaya sokulmasını pek doğru bulmuyorum" diyen Ertem, asıl sorunun Merkez Bankası'nın bundan sonra para politikası duruşunun ve yoluna nasıl devam edileceği olması gerektiğine dikkat çekti. Ertem bankanın mevcut politikasının büyümeye destek olamadığını enflasyonu düşürmekte de başarılı olunamadığını belirtti.

Piyasanın takip ettiği bir diğer konu ise TCMB'nin faiz indirimi ardından nasıl bir likitide politikası izleyeceği olmaya devam ediyor. Bankacılar yapılan indiriminin likidite politikasına nasıl yansıyacağının, bu çerçevede TCMB'nin uygulayacağı likidite politikası ile ortalama fonlama maliyetinin nasıl bir seyir izleyeceğinin önemli olacağını belirtiyor.

TCMB ortalama fonlama maliyetini değiştirecek likidite adımları atarak PPK kararlarını beklemeden faiz oranlarında her iki yönlü etkili değişimler gerçekleştirebiliyor. 

Bankaların TCMB'den sağladığı ağırlıklı ortalama borçlanma maliyeti son 1 ayda yaklaşık 20 baz puan düşüşün ardından dün itibariyle yüzde 8.9 civarında seyrediyor.