28 °C

Dört elektrik dağıtım bölgesi daha ihaleye çıktı

Boğaziçi, Dicle, Gediz ve Trakya için ön yeterlilik 4 Mayıs'a, son teklif 22 Temmuz'a kadar verilecek

Dört elektrik dağıtım bölgesi daha ihaleye çıktı

ANKARA - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye Elektrik Dağıtım Piyasası'nın yüzde 30'unu oluşturan ve 8 milyon aboneye hizmet veren Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle Elektrik Dağıtım şirketlerinin ihale sürecini bugün itibariyle başlatacaklarını açıkladı.

2002'den itibaren elektrik sektöründe rekabetçi serbest piyasa uygulamasına geçişi sağlayacak yasal düzenlemelerin peş peşe yapıldığını dile getiren Bakan Şimşek, 2009'da elektrik dağıtım özelleştirmelerinde önemli bir mesafe kaydedildiğini söyledi.

Sakarya, Başkent ve Meram Elektrik Dağıtım Şirketi özelleştirme işlemlerinin tamamlandığını anımsatan Bakan Şimşek, sekiz elektrik dağıtım şirketinin özelleştirme ihalelerinin tamamlandığını, onay işlemlerinin devam ettiğini vurguladı.

Bugün itibariyle Türkiye Elektrik Dağıtım Piyasası'nın yüzde 30'unu oluşturan ve 8 milyon aboneye hizmet veren Boğaziçi, Gediz, Trakya ve Dicle Elektrik Dağıtım şirketlerinin ihale sürecini bugün itibariyle başlatacaklarını söyledi.

2010'da enerji özelleştirmelerine hız vereceklerini belirten Bakan Şimşek, hedeflerinin elektrik dağıtımının tamamını özel sektöre devretmek olduğunu bildirdi. 2008 sonu elektrik tüketim rakamları baz alındığında özel sektörün payının yüzde 20'yi geçtiğini belirten Bakan Şimşek, onay işleminden sonra özelleştirilen bölgelerin elektrik dağıtımdaki payının yüzde 48'e ulaşacağını kaydetti.

2010 yılında dağıtım özelleştirmelerini tamamlayacaklarını dile getiren Şimşek, bunun yanında elektrik üretim özelleştirmelerine devam edeceklerini kaydetti.

Ön yeterlilik için son tarih 4 Mayıs

Bu arada Boğaziçi, Dicle, Gediz ve Trakya elektrik şirketlerinin özelleştirilmesiyle ilgilenen yatırımcılar için, ön yeterlilik başvurusu 4 Mayıs 2010 tarihinde sona erecek. Son teklif tarihi ise 22 Temmuz 2010 olarak belirlendi. Edinilen bilgiye göre söz konusu 4 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesi "blok satış yöntemi" ile gerçekleştirilecek.

Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş.'nin özelleştirilmesinde geçici teminat tutarı 20 milyon dolar, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. için 10 milyon dolar, Gediz Elektrik Dağıtım için 15 milyon dolar, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. için ise 10 milyon olacak.

4 elektrik dağıtım bölgesinin özelleştirilmesi ihalesinde şartname, her dağıtım bölgesi için ayrı ayrı olmak üzere 10 bin dolar olarak belirlendi.

Bu arada Boğaziçi Elektrik Dağıtım A.Ş. İstanbul ili Avrupa Yakasını, Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. İzmir ve Manisa, Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. ise Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerini kapsıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap